تحلیل دیدار استقلال - شهرخودرو با امیدرضا روانخواه

تحلیل دیدار استقلال - شهرخودرو با امیدرضا روانخواه

پایگاه خبری فوتبالی- امیدرضا روانخواه پیشکسوت استقلال درباره آخرین شرایط این تیم توضیحاتی دادو به آنالیز دیدار استقلال و شهرخودرو پرداخت.

به گزارش فوتبالی، امیدرضا روانخواه پیشکسوت استقلال شب گذشته در برنامه شب های فوتبالی درباره آخرین وضعیت تیم فوتبال استقلال با استراماچونی توضیحاتی داد که گزیده صحبت های او را در ادامه می خوانیم.

اول اینکه صدرنشینی استقلال را به هواداران این تیم تبریک می گویم و این بهترین پاداش برای هواداران، بازیکنان و کادر فنی تیم بود که بتوانند هفته های ابتدایی لیگ را فراموش کنند و خودشان را برای قهرمانی نیم فصل آماده کنند. استقلال در بهترین شرایطش در چند سال اخیر تاکنون قرار دارد. من هم امیدوارم این روند برای تیم ادامه داشته باشد.

روانخواه درباره تقویت تیم و جذب بازیکن گفت: شاید نیاز زیادی به تقویت نباشد اما نیاز به پیشرفت هست. شاید از دیدگاه هواداران تیم بدون ایراد باشد چون خوب نتیجه می گیرد اما مطمئنا پیشرفت در فوتبال هیچ وقت متوقف نمی شود. من شناخت کامل و کافی از تفکرات آقای استراماچونی دارم و می داند که تیم برای موفقیت در ابتدای راه است و باید در همه زمینه ها پیشرفت کنند. از نظر تقویت تیم باید خیلی محتاط باشیم که چه کسی قرار است به عنوان بازیکن یا کادر فنی به تیم اضافه شود. شرایط تیم خیلی خوب است و اگر کسی بخواهد به تیم بیاید باید قطعا شخص تاثیرگذاری باشد. در این شرایط خیلی سخت است که بازیکنی از بیرون بیاید و بلافاصله تاثیرگذار باشد اما مطمئنا برای لیگ قهرمانان آسیا هم نیاز به تقویت و  هم پیشرفت  هست و امیدوارم در انتهای فصل جشن قهرمانی استقلال را بگیریم.

پیشکسوت استقلال درباره اینکه آیا شهرخودرو با روزهای خوبش فاصله داشت یا خیر اینطور پاسخ داد: تمام هواداران فوتبال شاید انتظار بیشتری از شهرخودرو داشتند اما فراموش نکنید که مقابل استقلال در ورزشگاه آزادی بازی می کرد و خیلی سخت است که بتوانید 90 دقیقه ریتم خوب خودتان را حفظ کنید. به نظر من شهر خوردو شرایط نسبتا خوبی داشت و این بازی در کنار بازی با پرسپولیس در آزادی سخت ترین بازی هایی است که قرار است در نوزدهمین دوره لیگ برتر انجام دهد. در تیم استقلال سیستم 3-5-2 ای که ما فکر می کردیم منسوخ شده اما آقای استراماچونی آن را به شیوه مدرن تری ارائه می دهد، باعث شد شهرخودرو نتواند آن گردش توپ همیشگی را در بازی داشته باشد. مشکل اصلی شهرخودرو در این بازی این بود که تعداد نفرات استقلال در یک سوم میانی از شهرخودرو بیشتر بود و حتی اگر شرایط پرس استقلال هم گاهی با مشکل مواجه می شد اما تعداد نفرات استقلال کار شهر خودرو را مشکل کرده بود و به همین دلیل نمی توانستند گردش خوبی را در آزادی داشته باشند. آقای استراماچونی هم در پایان بازی اشاره کردند که هدفشان این بود اجازه ندهند شهرخودرو بازی همیشگی اش را انجام دهد و به هدفشان هم رسیدند.

روانخواه در ادامه اضافه کرد: اگر بخواهم توضیح کوتاهی درباره اینکه چه اتفاقی در استقلال افتاده بدهم باید بگویم که به وریا و میلیچ دقت کنید. غفوری از پست دفاع راست به هافبک تغییر پست داده و در سیستم 3-5-2 بازی می کند و می بینید که تایمینگ اور لب وریا بسیار سریع تر از گذشته شده است و سریع تر به حمله اضافه می شود. شاید در سیستم 4 دفاعه این اتفاق به مرور زمان و با پیشرفت بیشتری رخ دهد. البته سیستم 3-5-2 همیشه ضعف هایی هم داشته اینکه شما نمی توانید همیشه در طول 90 دقیقه در حمله و دفاع یک کیفیت داشته باشید خصوصا زمانی که حریفتان هم سطح  خودتان باشد. اما در لیگ ایران بعید می دانم با این روش به مشکل بخورد چرا که این تیم بیشتر در زمین حریف بازی می کند و در ایران خیلی سخت است که تیمی بخواهد در شرایط ضد حمله از سه دفاعه بودن استقلال استفاده کند به هرحال سه دفاع نمی تواند عرض زمین را به طور کامل پوشش دهد ولی فکر می کنم میلیچ و وریا بسیار خوب کار می کنند اما این احتمال وجود دارد که مقابل تیم های بزرگ در لیگ قهرمانان به مشکل بخورند و امیدوارم تا آن موقع انقدر بازیکنان به درک این شیوه بازی برسند که بتوانند تایمینگ خوبی داشته باشند. 

روانخواه درباره عملکرد دیاباته گفت: دیایاته ویژگی های منحصر به فردی دارد. بازیکنانی مثل نیکولاس آنلکا، تیری هانری و ... بودند که شرایط قدی و  قدرت بدنی و بازی با پای خوبی داشتند. دیاباته هم پشت به دروازه حریف فوق العاده کار می کند و هم زمانی که در شرایط کورس و یک مقابل یک قرار می گیرد عالی است. دیاباته یکی از باکیفیت ترین بازیکنان خارجی تاریخ فوتبال ایران است و مطمئنا روز به روز بهتر هم خواهد شد اما اتفاق جالبی که در دیدار مقابل شهرخودرو رخ داد این بود که شاید همه تصور کنند دیاباته بازیکنی است که توپ های مستقیم و بلند را برای قائدی بکارد تا او بتواند از این فضا استفاده کند اما این اتفاق برعکس شد و مهدی قائدی بود که توانست با ضربه سر دیاباته را صاحب یک موقعیت گل بکند. این دو بازیکن به درک جالبی نسبت به یکدیگر رسیده اند و می توانند روی توپ های بلند بار زیادی را از دوش استقلال بردارند یعنی دائما نیاز نباشد شما برای ساخت یک موقعیت، با نفرات بالا کار ترکیبی انجام دهید. این دو بازیکن می توانند به اندازه کافی در یک بازی خطرناک باشند و حتی بتوانند ضعف تیم در ایجاد موقعیت با کار ترکیبی را پوشش دهند. 

امیدرضا روانخواه در ادامه اضافه کرد: همیشه گفته ام تاثیرگذارترین شخص در یک باشگاه سرمربی آن تیم است. من فکر می کنم نقطه عطف استقلال حضور آقای استراماچونی است. جا دارد اینجا از آقای خطیر یادی کنیم که واقعا زحمت زیادی برای حضور سرمربی ایتالیایی کشید. آقای استراماچونی شخصیت فوق العاده ای دارد و تیمی دارد که از ابتدای فصل خودش ساخته است و اگر در ادامه مشکلی پیش بیاید قطعا مشکلاتی است که برای آقای استراماچونی پیش آمده است برای همین از مدیریت باشگاه و وزارت ورزش خواستارم که شرایط سخت افزاری باشگاه را به شکلی پیش ببرند که مربی تمام تمرکزش روی مسائل فنی باشد. آقای استراماچونی از روز اول می دانست که در لیگی می خواهد کار کند که از لحاظ تاکتیکی و شیوه بازی خیلی پیچیده نیست و فقط سازماندهی تمرین بازیکنان مهم است. هیچ سال نبوده که شرایط ریکاوری استقلال به این صورت باشد. حتی اگر از خود بازیکنان نیز بپرسید می گویند که تمرینات این فصل به بهترین شکل ممکن برگزار می شود. مجددا از باشگاه تقاضا دارم که که شرایط را برای آرامش مربی فراهم تر کنند.

روانخواه در انتها اضافه کرد: استقلال هنوز جا برای پیشرفت دارد و اتفاقات اوایل فصل که در دقایق پایانی نتیجه تغییر می کرد هنوز کامل رفع نشده و خود آقای استراماچونی نیز گفت که این موضوع به بازیکنان فشار و استرس ایجاد می کند و از شرح وظایفی که دارند به دور می شوند.البته که این مشکل کاملا حل شدنی است و شاید بازی با یک تیم آسان تر مانند بازی مقابل پیکان که من احترام ویژه ای برای آنها قائل هستم بتواند به استقلال کمک کند تا به هماهنگی بیشتری برسد و بهترین شرایط کیفیتش را ارائه دهد.


4344

80 نظر