گزارش فنی/ مقصران از دست رفتن کلین شیت استقلال؛ این از نتایج آسان‌گیری و دستکم‌ گرفتن است!

گزارش فنی/ مقصران از دست رفتن کلین شیت استقلال؛ این از نتایج آسان‌گیری و دستکم‌ گرفتن است!

پایگاه خبری فوتبالی- استقلال به سختی توانست 3 امتیاز بازی با شمس آذر را حفظ کند.

به گزارش فوتبالی، شب گذشته و در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته بیست و چهارم لیگ برتر استقلال موفق شد در ورزشگاه آزادی با نتیجه 3 بر دو شمس آذر قزوین را شکست بدهد و صدر را حفظ کند.

این اتفاق در حالی رخ داد که استقلال با 3 گل پیش افتاده بود و به نظر می‌رسد به یک پیروزی پرگل و دلچسب و آسان رسیده است. اما شمس آذر در دقایق پایانی دو گل زد و فاصله را به حداقل رساند.

بعد از گل دوم شمس آذر به استقلال، وضعیت برای شاگردان نکونام به شدت ترسناک شده بود. چون ممکن بود شمس آذر گل سوم را هم بزند و پیروزی را از استقلال بگیرد. اما به هر ترتیبی که بود استقلال از برتری‌اش محافظت کرد و یه پیروزی دشوار اما ارزشمند را کسب کرد.

شمس آذر البته تیم بسیار خوبی است و حتی با وجود از دست دادن چند مهره کلیدی در نیم فصل باز هم قدرتمند و زیبا بازی می‌کند. اما این که در آن دقایق کوتاه دو گل به استقلال بزند و برای گل سوم هم فشار بیاورد کمی دور از ذهن بود. به نظر می‌رسد استقلالی‌ها بعد از زدن گل سوم حریف را دستکم گرفته بودند و با یک راحتیِ خیال بیش از حد به بازی ادامه می‌‌دادند. نتیجه این «وا دادن» و دستکم گرفتن دریافت دو گل و استرس شدید هواداران استقلال از دریافت گل سوم بود!

روی هر دو گلی که شمس آذر زد می‌شود ردپای «دستکم گرفتن» حریف توسط استقلالی‌ها را دید. این مساله روی هر دو گل به قدری واضح است که نمی‌شود آن را کتمان کرد و کادر فنی استقلال باید برای جلوگیری از این اتفاق به بازیکنانش هشداری جدی بدهد.

در صحنه گل اول استقلالی‌ها میانه زمین را خوب بسته بودند و برای شمس آذر چاره‌ای جز رفتن به کناره‌ها نبود. در واقع می‌شد پیش‌بینی کرد که قرار است چه اتفاقی بیفتد. با یک پاس قطری به سمت مخالف علی آزادمنش در سمت راست محوطه جریمه استقلال صاحب توپ شد. اینجا هم باز مشخص بود قرار است توپ به صورت بلند روی دروازه استقلال فرستاده شود.

ابوالفضل جلالی با این که متوجه این پاس قطری شده بود اما برای پرس کردن آزادمنش و کم کردن فضای او برای سانتر دیر اقدام کرد. بنابراین آزادمنش به راحتی تمام یک سانتر باکیفیت به نقطه کور محوطه جریمه و داخل 6 قدم فرستاد.

در آن منطقه هم فراز امامعلی از عدم آگاهی محیطی درستِ صالح حردانی استفاده کرد و با این که سانتر آزادمنش اصلا تند و تیز نبود اما امامعلی از پشت حردانی حرکت کرد و قبل از او به توپ ضربه زد و گل اول به ثمر رسید.

بررسی دوباره صحنه گل نشان می‌دهد حردانی قبل از ارسال پاس قطری از یاد مستقیم خودش فاصله می‌گیرد. امامعلی از این غفلت استفاده می‌کند و در هنگام سانتر به سمت محوطه جریمه حرکت می‌کند. حردانی یک لحظه سرش را می‌چرخاند تا اوضاع پشتش را بررسی کند. اما امامعلی یک استارت سریع زده بود و حردانی اصلا متوجه نشد که امامعلی از کجا به چه شکلی فرار کرد!

روی گل دوم هم این سهل انگاری به وضوح به چشم می‌خورد. هومن ربیع زاده در میانه زمین صاحب توپ شد. امید حامدی‌فر به سمت او رفت تا پرس کند اما زاویه را چندان برای ربیع زاده تنگ نکرد. ربیع زاده توپ را به صورت قطری به صادق آلبوصبیح داد. زبیر نیک‌نفس هم دیر رسید و آلبوصبیح به صورت یک ضرب به معین قربانی پاس داد. قربانی با یک نوک پا و بدون حرکت اضافه توپ را به صورت عمقی به آلبوصبیح برگرداند.

یکی از اتفاقات کلیدی این گل در این صحنه رخ داد. نیک‌نفس که به صحنه اول دیر رسیده بود چون پشت به دروازه خودی حرکت می‌کرد روی «یک و دوی» قربانی و آلبوصبیح جا ماند و باز هم به آلبوصبیح نرسید. 

این اتفاق باعث شد آلبوصبیح یک فضای باز را پشت محوطه جریمه و روبروی خودش ببیند. آلبوصبیح اینجا هم کار درست را انجام داد و با یک پاس تک‌ضرب فخریان را صاحب توپ کرد.

فخریان که با اعتماد به نفس بالایی بازی می‌کرد دوبار با بدن گذاشتن اقدام روزبه چشمی برای زدن توپ را ناکام گذاشت و وارد محوطه جریمه شد. در این بین اما حرکت ایمان سلیمی بسیار نادرست بود. او نه توپ فخریان را زد و نه توانست شوت این بازیکن را بلاک کند. در این صحنه سلیمی بسیار کند حرکت کرد و به فخریان زمان کافی برای ضربه زدن داد و گل دوم شمس آذر زده شد.

تیم سعید دقیقی دیگر نتوانست گل سوم را جبران کند اما همین دو گل هم زنگ هشدار را برای خط دفاع استقلال و جواد نکونام به صدا درآورد. هافبک‌ها و مدافعان استقلال نباید اینقدر «آسان‌گیر» بازی کنند. چون ممکن است در بازی‌های بعدی به شدت تنبیه شوند.

حالا استقلال بعد از هفته‌ها که بهترین خط دفاع لیگ برتر را داشت، با این دو گل و از دست رفتن کلین شیت، دیگر بهترین خط دفاع لیگ برتر نیست و پرسپولیس فعلا با ۱۳ گل خورده در مقابل ۱۴ گل خورده استقلال، بهترین خط دفاع لیگ برتر است.

گزارش از چیا فوادی/ پایگاه خبری فوتبالی

1111