تمام گلزنان استقلال - تراکتور/ شیخ و قایدی کابوس پرشورها!

تمام گلزنان استقلال - تراکتور/ شیخ و قایدی کابوس پرشورها!

پایگاه خبری فوتبالی - شیخ دیاباته و مهدی قایدی با به ثمر رساندن پنج‌ گل برترین گلزنان تاریخ لیگ برتری دیدارهای استقلال و تراکتور هستند.

به گزارش فوتبالی، استقلال - تراکتور یکی از دیدنی‌ترین بازی‌های ‌فصل لیگ برتر است که اولین مسابقه این دو تیم در فصل جاری این هفته در تهران برگزار خواهد شد. قدمت این مسابقه قدیمی در فوتبال ایران به دهه 50 شمسی بازمی‌گردد ولی در لیگ برتر دو تیم 30 مرتبه مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. به مناسبت بازی این هفته دو تیم، در این گزارش به تمامی‌ گلزنان لیگ‌برتری بین دو تیم و 10 نکته جذاب از این گلزنان پرداخته‌ایم که خواندن آن شاید خالی از لطف نباشد:

1- در 30 بازی برگزار شده بین دو تیم در تاریخ لیگ‌برتر 80 گل به ثمر رسیده که آمار قابل توجهی است. میانگین 2.66 گل در هر مسابقه برای فوتبال ایران آمار مناسبی است که نشان از جذابیت این بازی دارد. از 80 گل به ثمر رسیده، 45 گل سهم استقلال و 35 گل هم ازآنِ تراکتور بوده که این تعداد گل توسط 56 بازیکن به تور دروازه‌ها چسبیده است.

2- اولین گلزن تاریخ لیگ‌برتری دو تیم محمد نوازی از استقلال است. دستیار کنونی جواد نکونام در اولین بازی دو تیم در لیگ اول حرفه‌ای که در تاریخ 2 آذر 1380 برگزار شد، در مسابقه‌ای که استقلال توانست حریف خود را با نتیجه پرگل 4 بر صفر شکست دهد، اولین گل آبی‌ها را در دقیقه 55 به ثمر رساند تا نامش را در این بازی جاودانه کند.

3- اولین گلزن لیگ‌برتری تراکتور هم محمد ابراهیمی است که در اولین مسابقه بین دو تیم پس از بازگشت تراکتور به لیگ‌برتر در بازی رفت لیگ نهم توانست دروازه استقلال را باز کند. مسابقه مذکور هم درنهایت با تساوی یک بر یک در ورزشگاه یادگار امام به پایان رسید.

4- اولین گلزن خارجی این دیدار کرار جاسم عراقی است. جاسم که در هر دو تیم استقلال و تراکتور سابقه بازی دارد، صرفاً با پیراهن قرمز توانسته در این مسابقه گلزنی کند. کرار که دو گل برای تراکتور مقابل استقلال به ثمر رسانده، اولین بار در بازی برگشت لیگ دهم موفق به انجام این مهم شد تا اولین خارجی گلزن این رقابت لقب گیرد.

5- هفت بازیکن خارجی از دو تیم در این دیدار موفق به 14 مرتبه گلزنی شده‌اند. از استقلال دو بازیکن خارجی موفق به زدن 6 گل شده‌اند و در تراکتور نیز پنج بازیکن مختلف توانسته‌اند 8 بار دروازه حریف را باز کنند.

6- گلزن‌ترین مرد تاریخ این بازی هم یک خارجی به علاوه یک ایرانی است. شیخ دیاباته مهاجم فصل گذشته پرسپولیس و مهدی قایدی بازیکن کنونی اتحاد کلبا که توانسته‌اند 5 بار در این مسابقه گلزنی کنند و نفرات دوم با 3 گل پشت سر آن‌ها قرار دارند. جالب اینکه شیخ در دو بازی پشت سر هم توانست این رکورد را از آن خود کند.

7- در رویارویی دو تیم صرفاً دو بازیکن به اشتباه دروازه خود را باز کرده‌اند که هر دو به ضرر تراکتور بوده است! علی عبدالله‌زاده و هادی محمدی دو بازیکنی از تیم سرخ‌پوش بوده‌اند که این اتفاق را رقم زده‌ و به نفع استقلال دروازه خودی را باز کرده‌اند.

8- سه بار شاهد هت‌تریک در مسابقات لیگ‌برتری دو تیم بوده‌ایم. اولین بار سامان نریمان‌جهان در مسابقه به یادماندنی دو تیم در بازی برگشت لیگ چهاردهم موفق شد سه بار دروازه آبی‌ها را بگشاید تا تراکتور با نتیجه 1-4 از سد استقلال در آزادی بگذرد. بعدها شاهد هت‌تریک شیخ دیاباته برای استقلال بودیم که در بازی رفت لیگ نوزدهم موفق به انجام آن شد. بازی مذکور هم با نتیجه 2-4 به نفع تیم تهرانی در ورزشگاه یادگار امام به پایان رسید. اما آخرین هت‌تریک در آخرین تقابل دو تیم بوده که برای آبی‌ها به یادماندنی‌تر است؛ مسابقه‌ای که استقلال با نتیجه باورنکردنی ۷ بر ۱ از سد تی‌تی‌ها گذشت و سه گل تیم تهرانی را مهدی قایدی به ثمر رساند.

9- فرهاد مجیدی و مهدی قایدی با 3 گلی که در سه دیدار متفاوت به ثمر رسانده‌اند از این حیث رکورد خاص خود را دارند و در سه بازی متمایز گلزنی کرده‌اند که بیشترین تعداد توسط یک بازیکن است.

10- امیرحسین حسین‌زاده تنها بازیکنی است که این فرصت را دارد تا در صورت گلزنی به استقلال در مسابقه آینده، به تنها بازیکنی تبدیل شود که توانسته با پیراهن هردو تیم مقابل دیگری گلزنی کند. تا به حال این اتفاق برای هیچ بازیکنی نیفتاده و باید ببینیم ستاره نیمکت‌نشین پاکو خواهد توانست این کار را انجام دهد یا خیر.

تمامی گلزنان تاریخ لیگ‌برتری دو تیم به شرح ذیل است:

5 گل: شیخ دیاباته (استقلال) - مهدی قایدی (استقلال)

3 گل: فرهاد مجیدی (استقلال) - مجتبی جباری (استقلال) - سامان نریمان‌جهان (تراکتور) - محمد قنبری (تراکتور)

2 گل:

استقلال: حنیف عمران‌زاده - آرش برهانی

تراکتور: محمد ابراهیمی - کرار جاسم محمد - محمد نصرتی - فلاویو لوپز - لوسیانو ادینیو - فرزاد حاتمی

یک گل:

استقلال: محمد نوازی - سیروس دین‌محمدی - یدالله اکبری - فرزاد مجیدی - فراز فاطمی - میلاد میداوودی - سیدمهدی سیدصالحی - جواد نکونام - امیرحسین صادقی - امید ابراهیمی - محمدامین حاج‌محمدی - سجاد شهباززاده - کاوه رضایی - سرور جباروف - علی عبدالله‌زاده (گل به خودی) - مرتضی تبریزی - فرشید اسماعیلی - علی کریمی - هادی محمدی (گل به خودی) - امیرارسلان مطهری - امیرحسین حسین‌زاده - سید ابوالفضل جلالی - محمدحسین مرادمند - آرش رضاوند - جعفر سلمانی 

تراکتور: مهرداد پولادی - مصطفی اکرامی - سیدمحسن حسینی - احمد آل‌نعمه - میلاد فخرالدینی - سعید دقیقی - فرشاد احمدزاده - کریم انصاری‌فرد - شاهین ثاقبی - آگوستو سزار - سروش رفیعی - آلویز نانگ - اشکان دژآگه - محمدرضا آزادی - ساسان انصاری - محمد عباس‌زاده - امین اسدی

گزارش از حامد حاجی‌محمدی

1997