گزارش فنی/ بررسی صحنه برخورد حزباوی و دیاباته؛ پنالتی بود یا نبود؟

گزارش فنی/ بررسی صحنه برخورد حزباوی و دیاباته؛ پنالتی بود یا نبود؟

پایگاه خبری فوتبالی- هر روز که می گذرد جای خالی کمک داور ویدیویی در فوتبال ایران دیده می شود و البته هر زمان درباره وی ای آر بحث می شود، در همان هفته صحنه های وی ای آری بیشتری دیده می شود.

به گزارش فوتبالی، پرسپولیس در شرایطی دومین شکست فصل خود را در هفته هفدهم لیگ برتر برابر فولاد متحمل شد که در دقیقه ۸۴ این دیدار شیخ دیاباته با ضربه بازیکن حریف درون محوطه جریمه سرنگون شد اما موعود بنیادی فر داور این دیدار اعتقادی به خطای پنالتی نداشت و بازی ادامه پیدا کرد. هر چند بازیکنان و نیمکت نشینان پرسپولیس در آن صحنه اعتقاد داشتند خطای پنالتی رخ داده است اما داور نه تنها به اعتراض آنها توجهی نکرد بلکه به کمال کامیابی نیا کاپیتان سرخپوشان کارت زرد نشان داد.

صحنه جنجالی هفته در بازی فولاد و پرسپولیس اتفاق افتاد و طبق تصاویر تلویزیونی، امین حزباوی با یک ضربه به توپ و بعد به بالای ران دیاباته باعث شد مهاجم سیه چرده پرسپولیس سرنگون شود اما موعود بنیادی فر، اعتقادی به پنالتی نداشت.

البته محمد حریصی، عکاس فوتبالی در اهواز تصویر لحظه این خطا را شکار کرده است اما به هر ترتیب از روی عکس نمی شود نظرکارشناسی داد و باید کارشناسان تصاویر تلویزیونی را از زوایای مختلف ببینند. این نوع صحنه ها کاملا وی ای آری است و باید از زوایای مختلف دوربین های وی ای آر و حتی دوربین های تلویزیونی دیده شود. دوربین هایی که البته در حال حاضر نه در شبکه های استانی و نه در باشگاههای فوتبال ایران وجود ندارد.

اینجا

آخرین خبری هم که به فوتبالی رسیده این است که خداداد افشاریان رییس کمیته داوران، صحنه را پنالتی ندانسته و تصمیم بنیادی فر را تایید کرده است. ظاهرا خود بنیادی فرهم گفته مدافع فولاد با نوک استوکش توپ را زد و مسیر توپ پس از ضربه زدن نشان می داد که پای بازیکن با پای دیاباته برخوردی نداشته است. بنیادی فر عقیده داشت توپ مسیر منحنی به خودش گرفته و مسیر مستقیم نداشته تا بعدش پای مدافع به پای دیاباته برخورد کند.

در هر حال فوتبالی نظرات چندین کارشناس داوری را درباره صحنه جنجالی بازی در محوطه جریمه فولاد گرفته است که در ادامه می خوانید. یک کارشناس صحنه را پنالتی نمی داند اما چند کارشناس صحنه را پنالتی می دانند. 

رضا کرمانشاهی: در این صحنه مدافع فولاد پای شیخ دیاباته را زد و او را سرنگون کرد و به همین دلیل داور باید یک خطای مستقیم به سود پرسپولیس اعلام می‌کرد و چون داخل محوطه جریمه است، این خطا باید پنالتی می شد.

تورج حق‌وردی: به نظر می‌رسد که مدافع فولاد پای مهاجم پرسپولیس را می‌زند و این صحنه می‌توانست پنالتی باشد. حتی داور هم یک لحظه قصد داشت که اعلام پنالتی کند ولی شک داشت.

علی میرزا بیگی: در صحنه ای که در دقیقه ۸۳ در درون محوطه جریمه فولاد خوزستان رخ داد که اتفاقا سایت شما فیلم بسیار خوبی را از زاویه پشت دروازه منتشر کرده است، باید بگویم بازیکن شماره ۵۵ فولاد و دیاباته همزمان سعی در تصاحب توپ دارند اما اولین برخورد با توپ را بازیکن فولاد دارد که جهت توپ نشانگر این امر است. اگر بازیکن فولاد پای شیخ دیاباته را می زد مسیر توپ متفاوت می شد. در فوتبال برخورد امری عادی است اما در این صحنه مهم اولین لمس توپ است که بازیکن فولاد توپ را می زند و به نظر من این صحنه به هیچ عنوان پنالتی نیست.

حیدر سلیمانی: زمانی که شیخ دیاباته قصد دارد برگردد و ضربه را بزند، بازیکن شماره ۵۵ فولاد به زیر زانوی او ضربه می‌زند و عامل سقوط مهاجم پرسپولیس هم همین ضربه است. داور باید پنالتی اعلام می‌کرد اما تجمع بازیکنان به قدری بالا بود که نتوانست صحنه را ببیند.

نوذر رودنیل: دیاباته زمانی که پایش را بالا آورد تا شوت بزند، مدافع فولاد پای او را زد و صد درصد پنالتی بود. من نمی‌دانم جای بنیادی‌فر بد بود یا چه اتفاقی افتاد که پنالتی نگرفت. این صحنه صد درصد پنالتی بود.

ابراهیم میرزابیگی: مدافع فولاد بی احتیاطی می‌کند و شیخ دیاباته را می‌زند و باید یک ضربه پنالتی به سود پرسپولیس اعلام می‌شد. البته آقای بنیادی‌فر هم در اعلام پنالتی دو دل می‌شود و سپس ادامه بازی می‌دهد.

باید منتظر نظر دیگر کارشناسان داوری در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی ماند.