فتح الله زاده: نمی‌دانستم استقلال این همه بدهی دارد!/ 600 میلیارد آوار روی سر من ریخته است

فتح الله زاده: نمی‌دانستم استقلال این همه بدهی دارد!/ 600 میلیارد آوار روی سر من ریخته است

پایگاه خبری فوتبالی_ مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: بازی با آمریکا را ببینید؛ تاکتیک و تکنیک ما اصلا گم شد.

به گزارش فوتبالی و به نقل از برنامه ورزش ومردم، علی فتح الله زاده در خصوص شکست تیم ملی کشورمان مقابل آمریکا، اظهار داشت: وقتی بازی با آمریکا را دیدم به من برخورد. اول بازی آمریکایی‌ها می‌ترسیدند و با احتیاط بازی می‌کردند. ما در حقیت یک هیچ جلو بودیم. 24 سال آن‌ها نتوانسته بودند ما را ببرند. بعد از 10 دقیقه احساس کردند بچه های ما هدفشان بردن نیست. تاکتیکشان را عوض کردند. دفاع آن‌ها جلو آمد و پاس گل هم داد. تهاجمی شدند.

وی افزود: هر تیمی برای مساوی می رود اغلب می‌بازد. نیابد برای مساوی باید برای بردن به زمین برویم. وقتی ترکیب را دیدم احساس کردم بله می‌خواهیم مانع از پیروزی آمریکایی‌ها شویم. تفکرمان پیروز شدن نیست. 90 درصد بازی‌های این شکلی منجر به شکست می‌شود. کلا بازی ما را ببینید تاکتیک و تکنیک ما اصلا گم شد.

فتح الله زاده تصریح کرد: ما مقابل ولز بازی کردیم که با آن بازی مقابل انگلیس می‌توانستیم مساوی کنیم. آمریکا را حتما می‌بردیم. این تیم تنها چیزی که داشت پرس بود. هیچ تیمی را مثل آمریکا در پرس خوب نمی‌بینم. مقابل تیم‌هایی مثل آمریکا که پرس می‌کنند باید با پاس‌های بلند یا نیمه بلند این فضا را از آن‌ها بگیریم. ما این کار را نکردیم. ژاپنی‌ها بازی سرعتی را عالی انجام می‌دهند. پرس‌شان هم به خاطر بدنشازی خوبشان است. هرچقدر می‌دوند خستگی را نمی‌فهمند. با احساس و تمام وجود بازی می‌کنند. نتیجه‌اش هم می‌شود همین که اتفاق افتاد.

وی افزود: باید آنالیزها و انتقادات ما بر اساس اصول و علم باشد اما اینطور نیست. وقتی در زمان قلعه‌نویی به کره جنوبی در پنالتی باختیم چند کارشناس او را نابود کردند. چرا؟ الان به کجا رسیدیم؟

مدیرعامل باشگاه استقلال در گفت و گو با برنامه ورزش و مردم در خصوص اینکه علاقه‌اش به مربی داخلی همچنان پابرجاست، گفت: ضمن احترام به کی‌روش که مربی بزرگی است،  اگر در این جام قلعه‌نویی یا علی دایی را می‌گذاشتیم 6 گل از انگلیس می‌خوردیم؟ مطمئنم نمی‌خوردیم. چرا به خودی‌ها اعتماد نمی‌کنیم و اعتقاد نداریم؟ این فوتبال را باید خودمان بسازیم. آیا فدراسیون تا به حال گفته فتح الله زاده بیا و به کلاس مدیریت فوتبال برو؟ تا به حال جایی رفته‌ام؟

مدیرعامل استقلال افزود: اجازه ندهید آن‌هایی که بیت المال را حرام می‌کنند و کسی کارشان ندارد، آرام رد شوند، آن‌هایی که زحمت می‌کشند از بین بروند. 10 سال گفتند بدهی دوران فتح الله زاده، کسی نگفت بیا بگو چقدر بدهی داری؟ انقدر گفتند که یک روز به منزوی گفتم ما چقدر بدهی داریم؟

وی در مورد درآمدهای بورسی استقلال و بدهی‌های این باشگاه، عنوان کرد: من کمپ حجازی را ساختم و تحویل دادم. الان سازمان خصوصی سازی هزار میلیارد روی آن قیمت گذاشته است. آن هم با دو سند یک سندش هنوز به نام استقلال زده نشده است. 2 سند شده 1000 تا، سه سند می‌شد 1500 تا،  کدام مدیر 1500 ملیارد به باشگاه آورده؟ چرا این را نمی‌بینند؟

مدیرعامل استقلال گفت: برادر عزیزم آشتیانی گفت فتح الله زاده قبول کرده و می‌دانست استقلال بدهی دارد. نه، من اصلا نمی‌دانستم. به من گفتند 300 میلیارد در حساب پول است. اسپانسر هم داریم و اوضاع خیلی خوب است. من آمدم به باشگاه به مدیرمالی گفتم 50 میلیارد سریع برای بدهی استرا پرداخت کن، سه بزرگ و مسئول فوتبال به من گفتند پول هست. یکی از اعضای هیات مدیره ما هم این را گفت که پول داریم نگران نباش.

وی افزود: مدیرمالی گفت از کجا؟ گفتم 300 تا داریم. گفت 300 تا نداریم. یک ریال داشتیم. 300 میلیارد که رفته هیچ، 150 میلیارد هم وام گرفتند. دیروز گفتند دو قسط آن را که باید 6 میلیارد بدهیم، ندادیم. سومی را ندهیم جریمه دیگری به ما تعلق می‌گیرد. از طرفی به من گفتند 40درصد پول بازیکنان را دادیم. دیدم بازیکنان خیلی قیافه گرفتند گفتنم آن‌هایی که 30درصد گرفتند به 40 درصد می‌رسانم. دیدم 17 تا 18.5 درصد نامتقارن هم داده‌اند.

فتح الله زاده تصریح کرد: یک چیزی می‌گویم شاخ در بیاورید. ارسلان مطهری گل پیروزی ما را در سوپر جام زده، یک ریال نگرفته است. الان این بازیکن به من می‌گوید پول می‌خواهم. من هم یک ریال ندارم. اسپانسر هم ندارم. همه پول‌ها را هم گرفته‌اند. هیچ پولی نیست. قربان‌زاده مگر نگفت؟ گفت پول را داده‌ایم اما خرج شده است. آدمی نیستم که همه چیز را گردن مدیران قبلی بیندازم. همه بدهی‌ها فقط برای آجورلو نیست.

وی افزود: الان 300 میلیارد تومانی که نیست، تا دو هفته دیگر هم باید 200 میلیارد پول بدهم اگر ندهم ماجرای استراماچونی تکرار می‌شود. تا آخر فصل هم 600 میلیارد تعهد ایجاد کردیم. همه تقصیرات را گردن آجورلو نمی‌اندازم اما اگر جایی از حرف‌هایم اشتباه است همین الان زنگ بزند. می‌گویند تخلف شده اما من نمی‌توانم هوادار را آرام نگه دارم. چه کسی می‌تواند 200 میلیارد پول در دو هفته بدهد؟ تا آخر سال به بازیکن و جاهای مختلف 600 میلیارد تعهد داریم.

مدیرعامل استقلال ادامه داد: این‌ها به کنار، خیلی خاله زنک بازی هم می‌شود که من را بیشتر ناراحت می‌کند. دیروز کارت اعتباری سرمربی و مربیان ما را باطل کردند. گفتم چه کسی باطل کرده؟ گفت آقایی در کنار تیم بود، او این‌ها را داده بود. مگر باشگاه خودش صاحب و سیستم ندارد؟ سیم کارت‌هایش را قطع کردند. پریروز یکی از دوستان پیام داد. امروز صبح یکی دیگر پیام داد. معلوم است یک خطی وجود دارد. هیچ کمکی که نکردند. الان اگر تمام بدهی‌ها را بگویم سقف روی سرمان می‌ریزد. صبر کردم جام جهانی تمام شود با وزیر جلسه بگذارم. باید تدبیری کنیم. این از عهده یک نفر خارج است. کتمان حقیقت شده است. 300 میلیارد پول داشتن کجا، برگردی 300 تا هم بدهی داشته باشی کجا؟ یعنی 600 میلیارد آوار روی سر شما ریخته است

مدیرعامل استقلال گفت: ما یک ریال از اسپانسر طلب نداریم. تنها مطالبات این است که یک بازیکن در خارج کشور داشتیم. یکی هم برای AFC است که همیشه از قبل بوده و به ما نمی‌دهند. این‌ها هم چیزی نیست. همه این را جمع کنیم می‌شود یک میلیون دلار اما فقط به استراماچونی یک میلیون دلار بدهکاریم. پادوانی، میلیچ، محبی و... هستند.

وی در مورد قرارداد محمد محبی، اظهار داشت: متاسفانه قرارداد را طوری بستیم که توی آن ننوشتیم نقد، وقتی می‌گوییم نقد نباشد باید حتما بانکی بفرستیم. از روزی که آمدم با این بی پولی، رفتم از یک صرافی 230 هزار دلار قرض گرفتم. فرستادم اما آن‌ها می‌گویند 90هزار دلار آمده، الان 15 روز است نمی‌دانیم بقیه پول‌مان کجاست. دنبال پول می‌گردیم. چون تحریم هستیم، پول نمی‌رود. در قرارداد می‌نوشتید نقد، به سانتاکلارا گفتیم از طریق سفیر ایران یا پرتغال بدهیم یا کسی را بفرستیم آنجا پول بدهد، قبول نکردند.

فتح الله زاده گفت: من هم باشم این کار را نمی‌کنم. چون می‌خواهند به هم بزنند که محبی را از ما بگیرند. چون متاسفانه قرارداد اینطور نوشته شده است. آدمی نیستم که در رو باشم. اگر من نتوانم باشگاه را درست کنم کسی نمی‌تواند آن را درست کند چون من استقلالی هستم.

وی در مورد اینگه یعنی اگر می‌دانست در حساب باشگاه پول نیست، نمی‌آمد، گفت: اصلا، مگر می‌شود؟ کدام آدم عاقلی همچین کاری را می‌کند؟ بیاید در جهنمی بیفتد که هیچ پولی ندارد، 600 میلیارد تعهد دارد و 300-200 میلیارد هم باید دو هفته‌ای پرداخت کند. عضو هیات مدیره هم در جریان نبود. یکی از اعضای هیات مدیره هم که مصاحبه کرده بود و گفته بود پول داریم خودش هم نمی‌دانست انقدر پول خرج شده است. گفتم شما می‌دانستید انقدر خرج شده؟ گفت نه!

 وی افزود: شما با یک نفر از اعضای هیات مدیره امضا می‌کنید، ممکن است بقیه اصلا نفهمند چه اتفاقی افتاده است. دزدی نشده، خرج شده اما ما می‌توانستیم خرج معقول‌تری انجام بدهیم. خیلی خرج شده است. هنوز ریز آن را به من نداده‌اند اما تا اینجای فصل 500 میلیارد خرج کرده‌ایم. 706 میلیارد در این یک سال و نیم هزینه شده است. 500 تا برای امسال است که هنوز به نیم فصل نرسیدیم. با این پول باید طوری خریج کنیم که پول‌های دیگری بدهیم. شخصیتم اجازه نمی‌دهد که بگویم چگونه خرج کردیم اینطور شده اما خوب خرج نکردیم. مثلا شما می‌توانید با پژو بروید من شما را با بنز می‌برم!

فتح الله زاده در مورد اقامت سرمربی تیم در یک هتل گرانقیمت، عنوان کرد: حالا من خوبش را می‌دانم. مثلا ما آدم‌هایی را در تهران داریم که تخصص کاری را دارند. لزومی ندارد کسی را از جای دیگری بیاوریم که پول هتل بدهیم و هزینه‌های هنگفت بدهیم. می‌توانستیم خیلی صرفه‌جویی کنیم. یا مثلا یک نفر به ما 400 هزار درهم پول داده، بعد آمده از ما یک میلیارد و 200 هزارتا گرفته، چطوری گرفته؟ او واجب نبود. ارسلان مطهری و عارف غلامی واجب بودند. از صبح که آنجا می‌روم همه بچه‌ها دنبال پول هستند. می‌گویند خانه گرفته‌ایم، رفته بالا، داریم بدبخت می‌شویم و... من فقط روزی 4 ساعت صحبت می‌کنم که تو را به خدا امروز نه، فردا و پس فردا بایید اینجا... دیگر فرصتی نمی‌شود که دنبال پول بروم.

مدیرعامل استقلال تصریح کرد: اصلا فاجعه است. واقعا نمی‌دانم چه بگویم. هیچ کاری نمی‌توان کرد. دست‌مان بسته است. پول اسپانسر را گرفته‌اند و خرج کردند. پول‌های دیگر خرج شده و همه چیز از بین رفته است. در آمد کجاست؟ پیام‌هایی که الان آمده هرکدام 10 روز فاصله دارد. اگر پرداخت نکنیم، اتفاق استراماچونی می‌افتد. این 3 تا می‌روند قرارداد را به هم می‌زنند و پول 2 سال آینده را هم از ما می‌گیرند. یک نفر باید کمک کند.

وی افزود: یک عده هم می‌گویند که فلانی را اگر بگذارید می‌گوید 300 تا دارم می‌آورم. می‌گویند وزارت به فتح الله زاده اینها را گفته، نه کسی به من نگفته، من اصلا به کسی نگفتم 300 میلیارد تومان می‌آورم. به من گفتند هست و قرار شد من مدیریت کنم. بروم کار اقتصادی کنم اما نیست. صراحتا می‌گویم. از هیچ کس هم ناراحت نمی‌شوم.

وی در خصوص اینکه آیا این هزینه‌ها برای ورزشگاه امام رضا (ع) و کمپ مرحوم ناصر حجازی هم بوده، گفت: کمپ را بدتر از آنچه گذاشتم و رفتم، الان تحویل گرفتم. روزی که من رفتم صندلی‌ها چیده شد بود و همه جا تروتمیز بود. بازی داشتیم یک تیم جوانان خارجی آمد آنجا مسابقه داد. الان نه زمین درست حسابی دارد نه جاهایی که داشتیم درست شده و یک خرابه شده و مانده است. پایین‌اش را اجاره دادند به شرکتی، برای خودش آمده یک زمین چمن مصنوعی درست کرده با اتاق ماساژ و... که برای ما نیست. در اجاره اوست اما هیچ اتفاقی در خود کمپ اصلی که دست ماست، نیفتاده است. این‌ها مهم نیست.

فتح الله زاده گفت: به وزیر خیلی ارادت دارم. او هم به من خیلی لطف دارد. ناراحت هم نشوند بگویند فتح الله زاده را عوض کنیم بد می‌شود. نه بد نمی‌شود. با کمال میل می‌روم. اگر کسی می‌تواند 600 میلیارد پول بیاورد، همین الان خانه نرسیده، او را به جای من بگذارند اما اگر می‌خواهیم کاری انجام بدهیم با من همکاری و همفکری کنند. من طرح‌های خیلی ساده دارم. وزیر و پولادگر تماس بگیرند، قربان‌زاده همکاری کند، ما از این جهنم عبور می‌کنیم.

مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد اینکه گفته می‌شود قرارداد برخی بازیکنان غیرمتعارف بسته شده اظهار داشت: من به تصمیم مدیر احترام می‌گذارم. فکر کرده این می‌ارزد. به امضای مدیرعاملی که این کار را کرده احترام می‌گذارم اما 500 میلیارد در یک نیم فصل خرج کردن پول خیلی زیادی است. به شما اطمینان می‌دهم اگر زنده و سال دیگر مدیرعامل بودم، 500 میلیارد به بالا برای کل فصل خرج نمی‌کنم. تضمین می‌دهم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نباید شک می‌کرد چرا آجورلو رفت و شبانه گفتند فتح الله زاده بیاید، گفت: من از آدم سرکوچه نپرسیدم. از آدم مسئول و کسانی که صاحب این باشگاه هستند، پرسیدم. جالب اینجاست که آن‌ها هم به من دروغ نگفتند. آن‌ها هم نمی‌دانستند و خبر نداشتند. وقتی به قربان‌زاده گفتم گفت که شوخی نکن! گفتم به خدا پول نیست. گفت خودم می‌دانم پول هست، در فلان صندوق سپرده کردیم. گفتم نیست، خرج شده رفته، جارو هم زده‌اند تروتمیز، شما حالا بیا پول‌هایت را آنجا بچین!

فتح‌الله زاده در مورد اینکه به بمب ترکاندن عادت دارد و این بار شیوه‌اش تغییر کرده، گفت: این بار خودم بمب شدم. خودم می ترکم!

۱۳۹۷