استقلال به دنبال حفظ دو رکورد؛ پرسپولیس در جستجوی طلسم‌شکنی

استقلال به دنبال حفظ دو رکورد؛ پرسپولیس در جستجوی طلسم‌شکنی

پایگاه خبری فوتبالی- تیم فوتبال استقلال در هفته‌ اول لیگ برتر هیچ‌وقت به عنوان میزبان شکست نخورده و پرسپولیس نیز در ۱۴ فصل اخیر هفته اول را با باخت آغاز نکرده است. 

به گزارش فوتبالی و به نقل از ایرنا، هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران فردا(سه شنبه) آغاز می‌شود اما در یکی از مهمترین دیدارها، استقلال باید روز چهارشنبه از ساعت ۱۸ در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم تازه لیگ برتری شده هوادار برود.

این اولین تقابل رسمی دو تیم است که باید به انجام برسد. جدال بین فرهاد مجیدی و غلامرضا عنایتی که آبستن حوادث بسیاری خواهد بود.

آبی‌پوشان تهرانی در حال لیگ بیست و یکم را شروع می‌کنند که ۲۰ شروع قبلی‌شان به ۱۲ برد، ۶ مساوی و ۲ باخت ختم شده است. آنها در اولین رقابت‌های خود در تاریخ لیگ برتر ۳۳ گل زده‌اند و ۱۸ بار دروازه‌شان گشوده شده است.

استقلال در ۲۰ مصاف قبلی ۱۱ بار میزبان بوده و ۹ بار در چهره تیم میهمان وارد زمین شده است. آبی‌ها هیچ وقت در دیدارهایی که میزبان بوده‌اند طعم تلخ شکست را نچشیده‌اند و به هشت برد و سه مساوی رسیده‌اند. آخرین بازی در  فصل قبل برگزار شد که تیم محمود فکری با ۲ گل از سد مس رفسنجان گذشت.

در سوی مقابل مسابقات خارج از خانه است. تیم پایتخت‌نشین در ۹ جدالی که به عنوان میهمان لیگ را شروع کرده چهار پیروزی، سه تساوی و دو شکست عایدش شده است.

اما قهرمان سه دوره لیگ برتر تا به اینجا ۶ بار مقابل تیم‌های تهرانی در هفته اول پیکار داشته که بازهم باختی در پی آنها نبوده است. سه برد و سه تساوی ماحصل دوئل‌های آبی‌پوشان با همشهریان‌شان در هفته نخست بوده است. پاس(۲)، صباباتری، راه‌آهن، نفت و پیکان حریفان استقلال بوده‌اند. جالب است که دو جدال ‌آخر برنده نداشته و آخرین پیروزی استقلال مقابل یک تیم تهرانی در هفته اول به لیگ چهاردهم برمی‌گردد. باید دید پس از ۶ سال این طلسم شکسته می‌شود یا خیر.

استقلال پس از پنج فصل، در لیگ بیستم موفق شد برای نخستین بار در هفته اول به برتری دست پیدا کند. آنها آخرین بار در لیگ سیزدهم بود که موفق شدند برای دست کم دو فصل متوالی در هفته اول سه امتیاز را کسب کنند.

حال به سراغ پرسپولیس می‌رویم.

تیم یحیی گل‌محمدی کار خود را روز جمعه با جدالی حساس و خارج از خانه مقابل فولاد آغاز خواهند کرد. ۱۱ برد، هفت تساوی و دو شکست ماحصل  فعالیت پرسپولیس در هفته‌های  نخست بوده است. آنها با کسب ۴۰ امتیاز نسبت به رقیب سنتی خود یعنی استقلال دو امتیاز کمتر در هفته اول دشت کرده‌اند.

پرسپولیس تا به اینجا در  ۲۰ فصل برگزار شده لیگ برتر ۹ بار در هفته‌های نخست میزبان بوده‌اند و ۱۱ بار به خانه رقبا رفته‌اند. پنج برد، چهار تساوی و صفر باخت در خانه و  ۶ برد، سه تساوی و دو شکست در خارج از خانه برای این تیم ثبت شده است. آنها هیچوقت در خانه بازی اول خود را واگذار نکرده‌اند و هر دو باختشان به جدال‌های بیرون از خانه مربوط می‌شود که یکی از آنها مقابل همین تیم فولاد بوده است.

پرسپولیس برای چهارمین مرتبه باید در هفته نخست مقابل فولاد صف‌آرایی کند. در سه بازی  قبلی  هر تیم به یک برد رسیده و  یک بار هم جدالشان بدون برنده خاتمه پیدا کرده است. سرخپوشان در جدال با نمایندگان استان خوزستان صاحب سه برد، یک مساوی و یک باخت شده است.

۳۵ گل زده و ۲۱ گل خورده گل‌های رد و بدل شده پرسپولیس و رقیبانش در هفته نخست بوده است. آنها دو گل بیشتر و همچنین سه گل بیشتر نسبت به استقلال زده و دریافت کرده‌اند.

قهرمان پنج دوره اخیر لیگ برتر فوتبال ایران در پنج فصل اخیر در بازی نخست گلی دریافت نکرده و در ۱۴ فصل اخیر شکستی را تجربه نکرده است. آنها امیدوارند تا بتوانند در دومین بازی با  فولاد در هفته اول و در اهواز به اولین برد برسند و خاطره شکست تلخ ۱۶ سال پیش را به دست فراموشی بسپارند.

ریز نتایج سرخابی‌ها در هفته‌های نخست در لیگ برتر:

لیگ اول: برق ۱-۱ استقلال/ پرسپولیس ۱-۱ فولاد

لیگ دوم: استقلال ۳-۱ پاس/ برق شیراز ۱-۲  پرسپولیس

لیگ سوم: پاس ۲-۲ استقلال/ پرسپولیس ۸-۲ پگاه گیلان

لیگ چهارم: استقلال ۱-۱ استقلال اهواز/ فولاد ۳-۱ پرسپولیس

لیگ پنجم: استقلال  ۴-۱ صباباتری/  فجر ۲-۲ پرسپولیس

لیگ ششم: استقلال ۲-۱ ذوب‌آهن/ ابومسلم ۳-۲ پرسپولیس

لیگ هفتم: استقلال  ۳-۲ استقلال  اهواز/ صنعت نفت آبادان ۲-۳ پرسپولیس

لیگ هشتم: استقلال ۲-۰ ابومسلم/ سایپا ۰-۱ پرسپولیس

لیگ نهم: استقلال ۱-۰  سپاهان/  مس کرمان ۳-۳ پرسپولیس

لیگ دهم: شهرداری تبریز ۲-۳ استقلال/ پرسپولیس ۱-۰ تراکتور

لیگ یازدهم: سپاهان ۱-۱ استقلال/ پرسپولیس۱ -۱ ملوان

لیگ دوازدهم: استقلال ۱-۰ آلومینیوم هرمزگان/ صنعت نفت ۰-۱ پرسپولیس

لیگ سیزدهم: گسترش فولاد ۱-۲ استقلال/ پرسپولیس ۱-۰ تراکتور

لیگ چهاردهم:راه آهن ۱-۲ استقلال/ پرسپولیس ۱-۱ نفت

لیگ پانزدهم: سیاه جامگان ۱-۲ استقلال/ پرسپولیس  ۲-۲ پدیده

لیگ شانزدهم: استقلال ۱-۱ نفت تهران/ سایپا ۰-۱ پرسپولیس

لیگ هفدهم: صنعت نفت ۱-۰ استقلال/ پرسپولیس ۲-۰ فولاد

لیگ هجدهم: استقلال ۰-۰ پیکان/ پدیده ۰-۱ پرسپولیس

لیگ نوزدهم: ماشین‌سازی ۱-۰ استقلال/  پرسپولیس ۱-۰ پارس جنوبی  جم

لیگ بیستم: استقلال ۲-۰ مس رفسنجان/ سایپا ۰-۰ پرسپولیس


6641

1133 نظر