مناظره جنجالی افتخاری و جویباری درباره پرونده پروپیج و سایر ماجراهای عجیب استقلال در رادیو ایران

مناظره جنجالی افتخاری و جویباری درباره پرونده پروپیج و سایر ماجراهای عجیب استقلال در رادیو ایران

وب سایت رسمی فوتبالی -  پرونده طلب ۴۳۶ هزار دلاری پروپیچ از استقلال و ماجراهای مربوط به شفر، تیام، جپاروف و دیگر ماجراها با حضور سید رضا افتخاری مدیرعامل سابق استقلال، علی نظری جویباری معاون ورزشی سابق استقلال در دوران مدیرعاملی افشارزاده در رادیو ایران بررسی شد. 

به گزارش فوتبالی، در ابتدای این میزگرد، علی نظری جویباری در ارتباط با این بحث که چرا در زمان مدیریت افشارزاده در استقلال حل و فصل نشد اعلام کرد: هواداران استقلال در جریان هستند که من در نیم فصل همان فصل استعفا دادم و رفتم. دلایلم هم توضیح داده بودم و گفتم اینجا دیگر جای کار کردن نیست که آقای توفیقی و دیگران آمدند. پس از چندماه آقای منصوریان جای آقای مظلومی آمد که سه بازیکن استقلال را نخواست. مگویان، شیحی و پروپیچ. به گفته مسئولان وقت در آن زمان مگویان با توافق جدا شد ولی پروپیچ با وجود قراردادی که با استقلال داشت در تمرینات شرکت نکرد. باشگاه استقلال هم به این بازیکن نامه داد و مدیربرنامه این بازیکن به من گفت من با باشگاه توافق کردم که اگر 36هزاردلار به ما بدهند ما به فیفا شکایت نمی‌کنیم. بعد هم که آقای افتخاری آمد و اطلاعات من محدود به همین است و مابقی ماجرا را در مطبوعات شنیدم. پس بنده در این زمینه هیچ تقصیری نداشتم و 6 ماه پیش از آن از استقلال رفته بودم. آقایان توفیقی و افتخاری باید مشکل پروپیچ را حل می‌کردند که نکردند. 

نظری جویباری در ادامه گفت: من فقط مسئول نقل و انتقالات بودم و بر اساس لیستی که سرمربی به من می‌داد بازیکن جذب می‌کردم. مگر ساموئل و جانواریو را من جذب کردم؟ من فقط بر اساس لیست سرمربی با آن ها مذاکره کردم. در ضمن پروپیچ آقای گل کرواسی بود و در استقلال هم بد بازی نکرد که آقای منصوریان او را نخواست. ضمنا او قرارداد داشت و می‌شد او را حفظ کرد تا او به این شکل جدا نشود و دامن‌گیر استقلال نشود. مانند مگویان که در لیست مازاد بود و بدون حضور در تیم حقوقش را می‌گرفت! اگر آقایان افتخاری و توفیقی این کار را به سرانجام می‌رساندند، با دلار سه هزارتومنی مبلغی نبود که باشگاه از پس آن برنیاید. 

وی ادامه داد: ما هم با چند بازیکن قرارداد فسخ کردیم و ماجرا همانجا حل می‌شد. مثلا دسوزا را آورده بودیم و با توافقی که کردیم با 30هزار دلار فسخ کردیم و رفت. یک دروازه بان هم داشتیم که من با توافق با وی قرارداد را فسخ کردم و او به خوشی از باشگاه رفت. باشگاه های ایرانی چرا در دادگاه CAS همیشه بازنده هستند؟ زیرا حق بازیکن را نمی‌دهیم. بازیکن خارجی برای پول به ایران می‌آیند و باید با آن‌ها تسویه کنیم. به قول آقای منزوی، بازیکنانی به استقلال و پرسپولیس می‌آیند و روی نیمکت میشینند و پول آنچنانی می‌گیرند. ولی می‌توان این ها را با بازیکنان امید جایگزین کرد. همین امسال استقلال برای فسخ با گرو و نویمایر میلیارد ها ضرر کرد. 

سپس رضا افتخاری مدیرعامل سابق استقلال روی خط برنامه آمد. او سخنانش را اینگونه آغاز کرد: این اطلاعات درست به دست شما نرسیده است. این ارتباطی به ما نداشته است و مربوط به مدیریت آقای افشارزاده است. مساله فسخ 36هزاردلاری با پروپیچ مربوط به آقای افشارزاده بوده است. من وقتی رسیدم وکیل ایتالیایی گرفتم تا این پرونده را حل و فصل کند و ضمنا شش بازیکنی که وضعیت اینچنینی داشتند را حل و فصل کردم. من به CAS شکایت کردم و آن زمان بحث مبلغی بالای 500 هزار دلار مطرح بود. 

او در ارتباط به نامه های فیفا بر سر پرونده پروپیچ عنوان کرد: چون ایشان با باشگاهی دیگر قرارداد بسته بود، وکیل ما گفت می‌توانیم از این بحث نجات پیدا کنیم و ما هم به CAS شکایت کردیم. این پرونده اصلا به من مربوط نبوده است. ضمنا به نامه های فیفا پاسخ داده شده است. 90 درصد این مکاتبات زمان ما انجام شده و قبل از آن هیچ مکاتبه ای رخ نداده بود. ما بالای یک میلیون دلار به بازیکنان خارجی بدهی پرداخت کردیم تا برای باشگاه مشکلی به وجود نیاید. پول عادل شیحی هم پرداخت کردیم و تسویه کردیم. 

وی ادامه داد: در ارتباط با پروپیچ تکرا می‌کنم که تمام این اتفاق ها قبل ما افتاده بود. می‌توانید تحقیق کنید. 

اما بویان، شفر او را تایید کرد و گفت او را می‌خواهم و به تست پزشکی رفت و قرارداد بست. سپس به من گفتند او در تمرین مصدوم شد. شفر او را نگه داشت و گفت او را می‌خواهم. باید قبول کنیم سرمربی ها هم در این مشکلاتی که برای باشگاه پیش می‌آید نقش دارند. زمانی که سرمربی بازیکنی را معرفی می‌کند باشگاه موظف است با او قرارداد ببندد. فکر میکنم قرارداد بویان 200هزار دلار بود. بازیکن گرانی هم نبود. یک دلال معروف در باشگاه نفوذ کرده بود که من جلویش را گرفته بودم . آقایان گرو و نویمایر با این دلال در ترکیه بودند و من با آن ها مذاکره نکردم و به قهر برگشتم. متاسفانه شرمن به باشگاه خسارت زد. البته با حمایت شفر. 

وی در ارتباط با مبلغی که قرار بود به تیام و جباروف برسد گفت: پول به این بازیکنان نرسید و آقایان هیات مدیره قرار بود مبلغی بفرستند که به دلیل تحریم ها نشد. من تلاش کردم و حقوق شفر را فراهم کردم و او را به سر تمرین فرستادم. 

افتخاری ادامه داد: مبلغ قرارداد شفر 1 میلیون و 200 هزار دلار نیست و 800 هزاردلار با دستیارانش بود. قرارداد تبلیغاتی ایشان به مبلغ 200هزار دلار با اسپانسر استقلال هم به ما ارتباطی نداشت. مطابق قرارداد ما که 800هزار دلار بود با دستیاران، 600 هزاردلار به شفر می‌رسید که مبلغ مناسبی برای یک سرمربی بین المللی است. او محبوب بود و به من فشار آوردند که با او قرارداد سه ساله ببندیم. هیات مدیره هم می‌خواست قرارداد دوساله ببندیم ولی من به قرارداد یک ساله معتقد بودم. در نهایت پس از جنجال های بعد از فینال جام حذفی، سر دو سال به توافق رسیدیم. 

افتخاری در ارتباط با نفوذ شرمن و تمدید قرارداد به باشگاه گفت: من که با شفر تمدید قرارداد کردم، شفر به من گفت شرمن برای مذاکره نزد شما خواهد آمد. من به او گفتم او را به اتاقم راه نمی‌دهم و زیر بار نرفتم و مستقیم با شخص شفر مذاکره کردم. 3-4 روز شرمن در هتل المپیک ماند و ما پول هتل او را هم ندادیم زیرا من او را دعوت نکرده بودم. 

وی ادامه داد: فضای مجازی و فشار هایی که به باشگاه وارد شد ما را وادار به این قرارداد کرد. اگر این فشار ها نبود، مبلغ و مدت قرارداد متفاوت می‌شد. اگر در خرمشهر این قرارداد بسته نمی‌شد، او در فینال حذفی روی نیمکت نمی‌نشست! حتی او شرط کرده بود که من اگر مدیرعامل نباشم قراردادش فسخ شود زیرا خیلی او را کمک کردم. با آوردن تیام و جباروف خیلی به شفر کمک کردم. همین گرو و نویمایر را آن زمان می‌خواستند به ما بدهند که من زیر بار آن نرفتم. 

افتخاری در ادامه توضیح داد: خیلی از بازیکنان ما را تیم های دیگر می‌خواستند و مبلغ بهتری هم پیشنهاد داده بودند. ولی در زمان ما این بازیکنان در استقلال ماندند و تیم به چهارتیم برتر غرب آسیا رسید. من با این تیم دربی را بردم و جام حذفی گرفتم. سپس دیدم که در کشور وضعیت مناسبی وجود ندارد و من باید به تنهایی هزینه باشگاه را در بیاورم و باشگاه را مدیریت کنم؟ به همین دلیل استعفا کردم و از کار کنره گیری کدم.

سپس نظری جویباری سخنانش را ادامه داد: قرارداد شفر به 1 میلیون و 200 هزار دلار هم رسید. اگر قرارداد 5 ساله هم با یک مربی می‌بندید، باید ذکر شود تا در صورت قهرمانی این قرارداد تمدید شود نه در هر شرایطی! ضمنا وقتی آقای افشارزاده رفت، وظیفه رسیدگی به پرونده ها وظیفه آقایان توفیقی و افتخاری بوده است. ایشان به این پرونده رسیدگی نکردند که باشگاه به این روز افتاد. همانطور که الان آقای فتحی موظف است که این مساله را مدیریت کند. مگر مدیران مختلف استقلال از جیب هزینه می‌کنند؟ مسائلی که در باشگاه رخ می‌دهد به مدیر وقت مربوط است و مدیران نباید شانه خالی کنند.

رضا افتخاری در پاسخ گفت: یک واقعیتی را ایشان بدانند. من با پسر شفر قراردادی ندارم. در ارتباط با پروپیچ هم ما به CAS شکایت کردیم که ایشان نه تنها نباید خسارت بگیرد، بلکه به ما بدهکار است. ضمنا در زمان من یک نامه آمد که مقدار بالایی به این بازیکن بدهی داریم و ما مساله را مدیریت کردیم. 

سپس جویباری گفت: پس مگر پرونده مگویان را نبستید؟ چرا پروپیچ را حل و فصل نکردید؟

افتخاری در پاسخ گفت: این پرونده در CAS بود و من 30هزاردلار مبلغ دادگاه و دادرسی را پرداخت کردم. 

جویباری ادامه داد: مدیر برنامه این بازیکن به من زنگ زد و گفت بار ها با آقایان توفیقی و افتخاری تماس گرفتم و ایشان من را به اتاق راه ندادند! 

افتخاری در پاسخ گفت: دروغ می‌گوید و در زمان آقای افشارزاده توسط آقای توفیقی رد شده و مربوط به زمان بنده نبوده است. بویان هم زمان من با باشگاه قرارداد داشت و شفر او را می‌خواست. من نمی‌توانستم قرارداد او را فسخ کنم زیرا شفر زیر بار نمی‌رفت. این مسائل به سرمربی مربوط است. 

رضا افتخاری ادامه داد: به جای شفر، ببینید قرارداد برانکو چقدر بوده است. قبول دارم که زمان شفر دلالی باب شده بود؛ به شخصه جلوی 20 بازیکن را گرفتم و نگذاشتم به استقلال بیاورد. بازیکنانی آفریقایی از چین و تایلند و ... بالای 30 سال می‌خواست و من می‌گفتم فقط زیر 30 سال و اگر زیر 25 سال باشد دوساله، بین 25 تا 30 یک ساله قرارداد می‌بندم. در بحث تیام هم بین بازیکنان پیشنهادی شفر، به او گفتم فقط این بازیکن –تیام- را می‌خواهم و با پافشاری خودم او را به استقلال آوردم. مترجم او آقای نوروزی هم به من گفت که اگر تجربه شما نبود، تیام به استقلال نمی‌آمد و ما در آسیا موفق نمی‌شدیم. از شما متشکرم. مربی حرفه ای باید مدیریت شود مگرنه دلال می‌شود و بازیکن به تیم غالب می‌کند. 

جویباری در این لحظه گفت: قرارداد تیام هم حرفه ای بسته نشد و استقلال پله ترقی او شد و به راحتی با پرداخت 200 هزار دلار رفت. همین جباروف با 100 هزاردلار تمدید می‌کرد و شفر 80 هزار دلار آن را برداشت. 

افتخاری در پاسخ گفت: این دروغ است و من به دلیل بدهی باشکاه به شفر این مبلغ را به او دادم. ما در ترکیه یک ریال هم نداشتم تا پرداخت کنم. شما می‌دانید که من دروغ نمی‌گویم و راستش را می‌گویم. این مبلغ به حساب او در آلمان به عنوان حقوق او پرداخت شد. قرار نبود پولی به این دو بازیکن پرداخت شود. این دو می‌خواستند زرنگی کنند و طلبشان را بگیرند و بروند. اما ما به تیام و جباروف گفتیم هر وقت تمدید کردید طلبتان را می‌دهیم. اما آن ها قراردادشان را هم بسته بودند و زمانی که پاسپورت تیام را گرفتم، دیدم مهر عجمان خورده و فهمیدم او ماندنی نیست و ما را سرکار گذاشته است. یک چیزی هم بگویم، مدیربرنامه تیام شرمن بود. من و آقای توفیقی تا 4 صبح با او چانه زدیم. می‌خواستیم مبلغ فسخ قرارداد را بیشتر کنیم که موافقت نکرد. گفت یا همین مبلغ یا قرارداد نمی‌بندیم. من هم دیدم او بازیکن با ارزشی است و کوتاه مدت با او بستیم زیر بار رفتم. قرارداد تیام با استقلال 360 هزار دلار بود و 400 هزار دلار از ترنسفر او به استقلال رسید و در واقع او برای استقلال رایگان بازی کرد.

افتخاری در ارتباط با جدایی ابراهیمی و مجید حسینی توضیح داد: تا زمانی که من بودم، پاسپورت حسینی را گرو نگه داشتم و نگذاشتم به ترکیه برود. زمانی که استعفایم را دادم، روز آخر یک یادداشت به ایشان دادم که پاسپورت شما را تحویل می‌دهم تا در ترکیه به تیم ملحق شوی. سپس بعد از آن با تیم ترکیه‌ای توافق کردند و او از استقلال رفت. 

افتخاری در ارتباط با سوپرجام گفت: او بدون هماهنگی با من به آن شبکه تلویزیونی رفت و ما دربی سوپرجام را از دست دادیم. آقای فتحی هم کاملا او را می‌شناخت و حتی بار ها به من گفت سرمربی خوبی است و باید او را نگه داریم. اما در ایران، فضای مجازی و رسانه و ... باعث می‌شود آن ها سو استفاده کنند. اینجاست که ما در مقابل آن ها قرار می‌گیریم و مشکل ایجاد می‌شود. 

وی در ارتباط با پیش خور کردن پول باشگاه گفت: زمانی که ما از استقلال رفتیم، 2.5 میلیاردتومن از اسپانسر طلب داشتیم. صورتجلسه شده و موجود است. 1میلیون و 400هزار دلار هم بابت آسیا و فیفا و .. طلب داشتیم که آقایان گرفتند و خرج باشگاه کردند. 

7413

32 نظر