گزارش ویژه/ وضعیت عجیب مدیریتی در باشگاه مس رفسنجان؛ بازیکن سابقی که یک ماه بازداشت بود!

گزارش ویژه/ وضعیت عجیب مدیریتی در باشگاه مس رفسنجان؛ بازیکن سابقی که یک ماه بازداشت بود!

پایگاه خبری فوتبالی- باشگاه مس رفسنجان فصل عجیب و پرفراز و نشیبی را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش فوتبالی، این تیم در نیم‌فصل اول با هدایت ساکت الهامی با 15 امتیاز از 15 بازی در رتبه دهم جدول به کارش پایان داد. نتایج مس در نیم‌فصل اول به شدت سینوسی بود اما بدترین نتایج در اواخر نیم فصل اول رقم خورد.

جایی که مس همه بازی‌های هفته دهم تا چهاردهم را باخت و فقط در بازی هفته پانزدهم توانست مقابل پرسپولیس به تساوی و یک امتیاز برسد. بحث اخراج ساکت الهامی از همان هفته‌های اول لیگ مطرح بود اما هر بار این مساله منتفی می‌شد تا این که نیم فصل به پایان رسید و مدیران باشگاه تصمیم گرفتند همکاری‌شان را با ساکت تمام کنند تا شاید تیم‌شان از بحران خارج شود.

گزینه اولیه مس برای جانشینی ساکت کسی نبود جز سعید دقیقی سرمربی شمس آذر قزوین. ظاهرا دو طرف به توافق هم رسیوده بودند اما دقیقی بعد از این که متوجه تنگناهای مالی باشگاه مس شد نظرش را عوض کرد و به قزوین برگشت. در نهایت هم محرم نویدکیا هدایت مس را پذیرفت.

حالا بعد از گذشت 11 بازی از نیم فصل دوم مس 31 امتیاز دارد و همچنان در رده دهم جدول است! در واقع رتبه مس نسبت به نیم‌فصل اول تغییر نکرده است اما مس تا همینجا هم بیشتر از آنچه در نیم‌فصل اول امتیاز گرفته بود امتیاز گرفته است. با این وجود وضعیت مدیریتی باشگاه همچنان نابسامان به نظر می‌رسد. مساله‌ای که از مدت‌ها پیش اخبار متفاوتی درباره آن به گوش می‌رسید و با صحبت‌های مدیر عامل این باشگاه پس از شکست دادن استقلال در جام حذفی تایید شد.

پورمحمدی در این باره گفته بود: «شرکت مس همیشه حامی تیم ما بوده است اما متاسفانه در دو ماه گذشته هیچ دریافتی نداشته‌ایم و باشگاه به حال خود رها شده است. من یک ماه و نیم پیش استعفایم را به مسئولان تحویل دادم و به آن‌ها گفتم که اگر با ما نمی‌خواهید ادامه دهید کسی را بیاورید که با او موافق باشید و به او پول بدهید، همان چیزی که اکنون در مس کرمان انجام شده و با آمدن مدیر مورد توافق، در چندین نوبت به آنها پول تزریق شده است. آخرین باری که بازیکنان ما پول دریافت کردند به پیش از بازی با سپاهان برمی‌گردد. بازیکنان تا الان به احترام محرم نویدکیا حرفی نزده‌اند و مصاحبه‌ای نداشتند و حتی تمرینات تعطیل نشده و دست به اعتصاب نزده‌اند. به هر حال این گلایه به شرکت وارد است که با توجه به اینکه تیم در بهترین وضعیت فنی و اخلاقی قرار دارد درگیر بحران مالی شدید است.» 

سوال مهم درباره مس این است که این باشگاه معمولا جزو باشگاه‌هایی است که مشکل مالی چندانی ندارند و کمتر دچار دردسرهای این‌چنینی می‌شوند. اما این که آنها در این برهه از لیگ برتر دچار مشکل مالی شده‌اند دلیل مهمی دارد. چند ماه پیش و  زمانی که صحبت از حضور دقیقی در این باشگاه بود خبرهای عجیبی از باشگاه منتشر شد. 

سایت «ایستار» که اخبار استان کرمان و شهرستان رفسنجان را پوشش می دهد خبر داد که  نفرات اول و دوم باشگاه صنعت مس رفسنجان در دوره مدیریت قبلی بازداشت شده‌اند و بازداشت آنها به پرونده مالی باشگاه و بدهی‌های نجومی آن ارتباط دارد! حتی بعدها گفته شد منتفی شدن حضور دقیقی در این باشگاه هم بی ارتباط با این مساله نبوده است.

ظاهرا وقوع برخی تخلفات مالی در مدیریت رده‌بالای گروه ورزش صنایع مس، تصمیمات مدیران باشگاه از جمله توافق با دقیقی را از درجه اعتبار ساقط کرده است. کمی بعدتر مصاحبه سرپرست مس رفسنجان هم به این موضوع دامن زد. نادر فتح‌اللهی درباره دلیل معرفی‌نشدن سعید دقیقی به عنوان سرمربی این تیم با وجود حضور در تمرینات گفته بود: «مشکلاتی وجود دارد که اگر برطرف شوند، دقیقی معرفی خواهد شد.» اتفاقی که در نهایت رخ نداد. 

همزمان برخی رسانه‌ها در فضای مجازی اخباری مبنی بر ورود نهادهای نظارتی به فساد در گروه ورزش صنایع مس ایران منتشر کرده بودند و از برخورد با مدیران این سازمان در ادامه تغییرات در راس مدیریت باشگاه‌های تحت نظر صنایع مس، خبر دادند.

در همان روزها بود که رسانه‌های محلی در کرمان خبر دادند علاوه بر بازداشت دو نفر از مدیران گذشته به اتهام «شکایت طلبکاران» یا «فساد مالی»، بازجویی از برخی اعضای باشگاه مس هم کلید خورده و التهاب زیادی در این باشگاه رفسنجانی حاکم است. 

نکته جالب این است که در اوایل لیگ بیست و سوم خبرگزاری ایرنا خبر داد مس رفسنجان برای این فصل با بودجه 200 میلیارد تومانی بسته شده است که تقریبا به همین میزان بدهی دارد! بخشی از این بدهی‌ها مربوط به قراردادهای فصل گذشته است. در قرارداد برخی بازیکنان برای پنجم شدن در فصل گذشته پاداش‌هایی در نظر گرفته شده بود و مس پنجم شد. در نتیجه باشگاه ناچار است به بازیکنان به خاطر پنجم شدن پاداش بدهد!

همه این موارد نتیجه سوءمدیریتی که در برخی مقاطع در این باشگاه و به خصوص فصل گذشته حاکم بوده و کار را به اینجا رسانده است. به این جا که یکی از معاونان سابق باشگاه که اتفاقا خودش هم فوتبالیست بوده چیزی حدود یک ماه بازداشت بوده است! و البته برخی مدیران وقت آن باشگاه هم احضار و بازجویی شده اند و حتی برخی از آنها ممنوع الکار شده اند و دیگر نمی توانند در فوتبال ایران فعالیت کنند. حتی شنیده شده بازیکنی از یکی از تیم های مطرح به رفسنجان رفته که قرارداد ۴ میلیاردی اش شده ۱۴ میلیارد تومان و این بازیکن مجبور شده علاوه بر ایجنتش، به برخی مدیران پورسانت میلیاردی بدهد! درباره دیگری اعضای باشگاه و کادرفنی و مدیریتی وقت مس هم ماجراهایی مطرح شده که البته به بررسی های بیشتر در این زمینه نیاز دارد.

دشواریِ کار برای مسی‌ها این جاست که در این فصل سخت‌گیری نهادهای قانونگذار برای تعیین بودجه این باشگاه بیشتر شده است. رسیدگی به تخلفات مدیران پیشین هم هنوز ادامه دارد و این مساله روند تزریق بودجه به این باشگاه را کند کرده است و به همین دلیل روزهای سخت مس همچنان ادامه دارد.

البته اینکه نهادهای نظارتی وارد شده اند و در حال بررسی و بازجویی و رسیدگی به تضییع بیت المال هستند جای خوشحالی دارد.

1359