یک حالت عجیب: نصف لیگ ایتالیا فصل آینده سهمیه اروپایی می‌گیرند؟

یک حالت عجیب: نصف لیگ ایتالیا فصل آینده سهمیه اروپایی می‌گیرند؟

پایگاه خبری فوتبالی - تورنمنت های اروپایی از فصل آینده با تغییرات کوچکی همراه خواهند شد.

به گزارش فوتبالی، فصل آینده قرار است که لیگ قهرمانان اروپا به جای 32 تیم، 36 تیم داشته باشد که دو تا از این سهمیه های اضافه به لیگ هایی می رسند که در صدر رنکینگ یوفا قرار داشته باشند. بدین ترتیب یوفا حضور پنج تیم را در لیگ قهرمانان اروپای 24-2023 قطعی کرده است  که در حال حاضر اینتر، میلان، یوونتوس، بولونیا و رم در رتبه های اول تا پنجم جای دارند.

ایتالیا با وجود آن که نماینده ای در  مراحل نهایی لیگ قهرمانان اروپا نداشته، اما در دو تورنمنت اروپایی دیگر شانس فینال های ایتالیایی را دارد. در حقیقت رم و آتالانتا به نیمه نهایی لیگ اروپا رسیده اند و در لیگ کنفرانس نیز فیورنتینا شانس بالایی برای قهرمانی دارد.

حالا هیچ بعید نیست که ایتالیایی ها فصل آینده شش نماینده در لیگ قهرمانان اروپا داشته باشند. در حقیقت اگر آتالانتا قهرمان لیگ اروپا شود و در میان پنج تیم برتر لیگ ایتالیا جای نگیرد، آنها به نماینده ششم ایتالیا در لیگ قهرمانان اروپا تبدیل خواهند شد. آتالانتا در حال حاضر هشت امتیاز تا بولونیا در رتبه چهارم و  یک امتیاز تا رم در رتبه پنجم فاصله دارد. 

ایتالیا از سویی ممکن است که در تورنمنت های اروپایی دیگر (لیگ اروپا و لیگ کنفرانس) نیز چهار سهمیه داشته باشد. ایتالیایی ها یک سهمیه در لیگ اروپا و یک سهمیه در لیگ کنفرانس بر اساس جدول لیگ ایتالیا به طور ثابت در اختیار دارد. در صورتی که آتالانتا قهرمان لیگ اروپا شود و در میان هفت تیم برتر لیگ ایتالیا نباشد، ایتالیا صاحب یک سهمیه اضافی دیگر هم در لیگ اروپا تصاحب می کند.  قهرمان کوپا ایتالیا نیز سهمیه لیگ اروپا را کسب می کند که یوونتوس، لاتزیو، آتالنتا و فیورنتینا به نیمه نهایی راه پیدا کرده اند.

در صورتی که لاتزیو قهرمان لیگ ایتالیا شود و در میان هفت تیم برتر لیگ ایتالیا نباشد، تیم ششم لیگ ایتالیا به لیگ اروپا راه پیدا می کند و تیم هفتم نیز راهی لیگ کنفرانس می شود.   اما سهمیه دهم ایتالیا کدام تیم خواهد بود؟ در صورتی که فیورنتینا قهرمان لیگ کنفرانس شود و در میان هفت تیم برتر سری آ نباشد، آنها نیز سهمیه لیگ اروپا را کسب می کنند!

بدین ترتیب ایتالیا در صورتی که همه احتمالات عجیب رخ بدهد، ممکن است که فصل آینده شش سهمیه در لیگ قهرمانان اروپا، سه سهمیه در لیگ اروپا و یک سهمیه در لیگ کنفرانس اروپا داشته باشد!

4125