لیگ ملت‌های والیبال| کدام سالن‌ها میزبان ایران خواهند بود؟

لیگ ملت‌های والیبال| کدام سالن‌ها میزبان ایران خواهند بود؟

پایگاه خبری فوتبالی- ۶ سالن در شهرهای ریودوژانیرو، آنتالیا، فوکوئوکا، اوتاوا، مانیل و لوبلیانا طی سه هفته میزبان تماشاگران مسابقات لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ مردان خواهند بود.

به گزارش فوتبالی، مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۴ در گروه مردان از یکم ۱۶ خرداد تا سوم تیرماه سال ۱۴۰۲ پیگیری می‌شود و با معرفی تیم‌های صعود کننده به مرحله نهایی به پایان خواهد رسید.

مرحله مقدماتی این رقابت‌ها در ۹ کشور و چهار قاره برگزار خواهد شد و ۳۲ تیم ملی در دو بخش مردان و زنان در آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی برای صعود به مرحله فینال با هم پیکار خواهند کرد.

تیم ملی والیبال ایران در هفته نخست (یکم تا ششم خرداد) و در گروه دوم مردان به مصاف ایتالیا، آرژانتین، صربستان و کوبا می‌رود. این مسابقات در سالن ورزشی جیناسیو گیلبرتو کاردوزو – مارکاناژینو انجام خواهد شد که از سال ۱۹۵۴ تأسیس شده و ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر گنجایش دارد.

این سالن در کنار استادیوم معروف ماراکانا قرار دارد و تاکنون میزبان مسابقات والیبال قهرمانی جهان سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰ و المپیک ۲۰۱۶ بوده است. همچنین مسابقات بسکتبال قهرمانی جهان ۱۹۵۴ در این سالن برگزار شده است.

سالن جیناسیو گیلبرتو کاردوزو در سال ۲۰۰۳ برای بازسازی تعطیل و در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ طرح بازسازی آن طول کشید. این سالن در سال ۲۰۱۳ میزبان قهرمانی جودو جهان بوده است.

دیدارهای هفته نخست گروه یک مردان لیگ ملت‌ها نیز در سالن ورزشی آنتالیا اسپوتز هال ترکیه برگزار خواهد شد که ده هزار نفر ظرفیت دارد در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده است.

مردان والیبال ایران از ۱۵ تا ۲۰ خرداد و در چارچوب هفته دوم مسابقات در سرزمین آفتاب تابان مقابل تیم‌های ژاپن، برزیل، ترکیه و بلغارستان صف‌آرایی خواهند کرد که این دیدارها در سالن مرکز همایش‌های عمومی غرب ژاپن شهر فوکوئوکا برگزار خواهد شد.

سالن مرکز همایش‌های عمومی غرب ژاپن ۷۱۱۶ نفر ظرفیت دارد و در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده است.

شهر اوتاوا در کشور کانادا میزبان دیگر گروه مسابقات هفته دوم گروه مردان لیگ ملت‌ها است که نام سالن برگزاری مسابقات، تی دی است و در سال ۱۹۰۸ ساخته شده است. این سالن ۹۸۶۲ نفر ظرفیت دارد.

ملی‌پوشان والیبال ایران هفته سوم (۲۹ خرداد تا سوم تیرماه) در فیلیپین با تیم‌های هلند، آلمان، فرانسه و آمریکا روبرو خواهند شد که این مسابقات در سالن مال آف آسیا آرنا شهر مانیل پایتخت فیلیپین برگزار می‌شود.

این سالن ۱۵ هزار نفر ظرفیت دارد و در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است. سالن مال آف آسیا آرنا میزبان مسابقات لیگ برتر والیبال این کشور و رقابت‌های یو اف سی بوده است. جام جهانی بسکتبال در سال ۲۰۲۳ در این سالن برگزار شده و سال ۲۰۱۶ میزبان مسابقات انتخابی المپیک بسکتبال و ۲۰۱۳ میزبان رقابت‌های قهرمانی آسیا بوده است. یکی از بازی‌های ان بی ای نیز در این سالن میان تیم‌های هوستون راکت و ایندیانا پیسرز برگزار شده است.

دیدارهای دیگر گروه مردان لیگ ملت‌ها در هفته سوم، در سالن ورزشی استوزی شهر لوبلیانا پایتخت اسلوونی برگزار می‌شود که سالن والیبال آن ۱۴۵۰۰ نفر ظرفیت دارد و در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است.

بدین ترتیب تیم ملی والیبال ایران در مرحله مقدماتی ۱۲ مسابقه خواهد داشت و با تیم‌های کانادا، لهستان و اسلوونی بازی نخواهد کرد.

مسابقات لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ آخرین سکوی کسب سهمیه بازی‌های المپیک پاریس برای تیم ملی والیبال کشورمان و دیگر کشورهای بازمانده از این رقابت‌ها خواهد بود که در پایان مرحله مقدماتی این مسابقات براساس رنکینگ تیم‌های برتر در رده‌بندی، پنج تیم جواز حضور در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۴ را کسب خواهند کرد.

7474