گزارش ایسنا/ آمار عجیب و ضعیف مهاجمان خارجی لیگ برتر/ باهویی بدترین نبود!

گزارش ایسنا/ آمار عجیب و ضعیف مهاجمان خارجی لیگ برتر/ باهویی بدترین نبود!

پایگاه خبری فوتبالی- به بهانه جدایی نبیل باهویی از پرسپولیس، آمار مهاجمان خارجی فوتبال ایران نشان می‌دهد که گلزن‌ترین آن‌ها اکنون ۴۰ ساله است!

به گزارش فوتبالی و به نقل از ایسنا، عجیب است اما این آمار در فصل جاری فوتبال ایران ثبت شده؛ بهترین گلزن خارجی فوتبال ایران پنجمین دهه زندگی‌اش را آغاز کرده است!

لیگ برتر فوتبال به جای استفاده از بازیکنان ایرانی اغلب اوقات شاهد بازیکنان خارجی‌ای بوده که چندان هم حضورشان در باشگاه‎‌ها اثرگذار نیست؛ بازیکنانی که فلسفه حضورشان این است که بتوانند تفاوت‌ها را رقم بزنند. در نقل و انتقالات تابستانی پیش از شروع لیگ بیست و سوم، بازیکنان خارجی مانند هر فصل وارد فوتبال ایران شدند و به خصوص چند باشگاه با جذب بازیکن در پست مهاجم بیشتر مورد توجه بودند.

میشل ته‌ورده (گل گهر سیرجانعلی یوسف هاشم (صنعت نفت آبادانگادوین منشا (فولاد خوزستانلوسیانو پریرا (مس رفسنجان و فولاد)، گوستاوو بلانکو (استقلال تهران) و نبیل باهویی(پرسپولیس تهران) بازیکنانی بودند که در لیگ جاری به عنوان مهاجم نوک در باشگاه‌های خود ایفای نقش کرده‌اند.

به بهانه جدایی باهویی از پرسپولیس ابتدا آمار این بازیکن و سایر مهاجمان نوک خارجی لیگ تا به اینجای کار را بررسی می‌کنیم:

لوسیانو پریرا

ارزش ترانسفرمارکت: ۵۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم روی گل: ۶

دقایق بازی: ۷۳۶ دقیقه

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰.۷۳ گل

در کمال ناباوری یک مهاجم ۴۰ ساله در حال حاضر بهترین گلزن خارجی فوتبال ایران شناخته می‌شود! پریرا که فصل را با مس رفسنجان آغاز کرده بود طی ۱۱ بازی برای این تیم به میدان رفت و در نیم فصل اول طی ۷۶۳ دقیقه بازی در لیگ برتر ۵ گل به ثمر رساند و یک پنالتی هم برای تیمش گرفته است. او در پنجره نقل و انتقالات زمستانی به فولاد خوزستان منتقل شد و روز گذشته در هفته هجدهم لیگ برتر مقابل ملوان ۳۴ دقیقه بازی کرد. 

نبیل باهویی

ارزش ترانسفرمارکت: ۴۰۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم روی گل: ۲

دقایق بازی: ۳۱۰ دقیقه

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰.۵۸ گل

مهاجم سوئدی که از ابتدا حضورش در جمع سرخپوشان مورد انتقاد قرار داشت، در مجموع طی ۸ بازی برای پرسپولیس در تمامی رقابت‎‌ها به میدان رفت. او در لیگ برتر ۳۱۰ دقیقه بازی کرد و ۹۹ دقیقه هم طی ۳ بازی لیگ قهرمانان آسیا حضور داشت. او در نهایت فقط یک گل زد که به بازی مقابل استقلال خوزستان در هفته سیزهم برمی‌گردد. باهویی همچنین یک پنالتی هم برای پرسپولیس کسب کرد.

گادوین منشا

ارزش ترانسفرمارکت: ۲۵۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم روی گل: ۲

دقایق بازی: ۴۶۳ دقیقه

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰.۳۹ گل

منشا که در فوتبال ایران به عنوان یک مهاجم گلزن شناخته می‎‌شد در فولاد افت قابل توجهی داشته و تا پایان نیم فصل اول تنها یک گل به ثمر رسانده است. تنها گل این مهاجم نیجریه‌ای در بازی هفته ششم مقابل استقلال خوزستان به ثمر رسیده است. او همچنین در بازی هفته هفدهم برابر صنعت نفت آبادان موفق به ارسال یک پاس گل شد. او فقط در ۱۳ بازی لیگ برتر و در مجموع ۴۶۳ دقیقه با پیراهن فولاد به میدان رفته است.

علی یوسف هاشم

ارزش ترانسفرمارکت: ۳۰۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم روی گل: ۵

دقایق بازی: ۱۲۱۰ دقیقه

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰.۳۷ گل

این مهاجم ۲۸ ساله عراقی از معدود بازیکنان خارجی فوتبال ایران بوده که آمار موفقی به نام خود ثبت کرده است. او در ۱۷ بازی لیگ برتر و یک بازی جام حذفی به میدان رفته که حاصل آن ۳ گل و ۲ پاس گل در لیگ برتر و یک پاس گل در جام حذفی است. او تنها مهاجم خارجی لیگ برتر ایران است که از مجموع ۱۰۰۰ دقیقه بازی عبور کرده و ۱۲۱۰ دقیقه در مسابقات لیگ برتر حضور داشته است.

گوستاوو بلانکو

ارزش ترانسفرمارکت: ۷۰۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم روی گل: ۱

دقایق بازی: ۷۴۹

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰.۱۲ گل

مهاجمِ دیگر تیم پرطرفدار پایتخت تعداد دقایق بیشتری نسبت به باهویی داشته اما از لحاظ تاثیرگذاری مستقیم روی گل از مهاجم پرسپولیس ضعیف‌تر بوده است. این مهاجم آرژانتینی طی ۱۲ بازی فصل جاری لیگ برتر ۷۴۹ دقیقه بازی کرد و تنها گل او در بازی هفته دهم مقابل تراکتور به ثمر رسیده است. او در ۸ بازی فیکس بازی کرد و آخرین بازی فیکس او به هفته هجدهم مقابل سپاهان برمی‌گردد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بلانکو با وجود عملکرد ضعیف در تاثیرگذاری مستقیم روی گل‌های استقلال، نقش مهمی در روند بازی‌سازی تیم نکونام دارد.

میشل ته ورده

ارزش ترانسفرمارکت: ۴۰۰ هزار یورو

تاثیرگذاری مستقیم رو گل: ۰

دقایق بازی: ۲۲۹

تاثیرگذاری مستقیم در هر ۹۰ دقیقه: ۰ گل

این مهاجم هلندی در پست تخصصی مهاجم نوک برای گل گهر بازی می‌کند اما تا به امروز تنها در یک دیدار فیکس بازی کرده است. ته ورده در ۱۰ بازی لیگ برتری ۲۲۹ دقیقه در مجموع بازی کرده است. او هیچ گلی به ثمر نرسانده و حتی موفق به دادن پاس گل و کسب پنالتی هم نشده است تا خریدی شکست خورده برای گل‌گهر به حساب بیاید. البته او یک گل در بازی با پرسپولیس به ثمر رساند که داور نتوانست عبور توپ از خط دروازه بیرانوند را تشخیص دهد تا به همین دلیل گلی مقابل نام ته ورده ثبت نشود.

7474