مرادی: فدراسیون والیبال دنبال اسم نیست چون قرار است مربی کار کند نه اسم‌ها

مرادی: فدراسیون والیبال دنبال اسم نیست چون قرار است مربی کار کند نه اسم‌ها

پایگاه خبری فوتبالی- سرپرست فدراسیون والیبال گفت: ما با مربیان اسم و رسم‌دار زیادی مذاکره کردیم که برخی دوستان از ایران شیطنت کردند و آنها را منصرف کردند.

به گزارش فوتبالی، پس از چندین ماه مذاکره فدراسیون والیبال ایران با بیش از ۲۰ مربی خارجی در نهایت مائوریسیو موتا پائز مربی ۶۱ ساله برزیلی- فرانسوی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال مردان ایران در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد و این مربی قراردادی برای همکاری با فدراسیون والیبال ایران تا پایان المپیک ۲۰۲۴ پاریس امضا کرد که این قرارداد در صورت رضایت طرفین قابلیت تمدید به صورت ۲+۲ را خواهد داشت.

وحید مرادی، سرپرست فدراسیون والیبال در مورد انتخاب موتا پائز گفت: دوستان در کمیته فنی تاکید داشتند که در این مقطع صرفا از مربی خارجی استفاده کنیم. پنچ گزینه‌ در کمیته فنی مطرح کردیم که از بین آنها آقای جولیانی و پائز برگزیده شدند. به همین دلیل مذاکراتمان را به طور همزمان با هر دو گزینه انجام دادیم و در نهایت به انتخاب آقای پائز منجر شد.

او ادامه داد: آقای جولیانی هم یکی از گزینه‌های ما بود اما بعد از مذاکراتی که انجام دادیم و با توجه به قراردادی که با باشگاه مودنا داشت، شرایط خاصی را پیش پای ما گذاشت. بنابراین ادامه مذاکرات با او منتفی شد.

پول مساله اصلی پائز نیست

وحید مرادی تاکید کرد: چیزی که در مقطع کنونی برای فدراسیون والیبال اهمیت داشت، این بود که از بین این مربیان کدام مربی با تمام وجود می‌خواهد بجنگد و مساله مالی، مساله اولش نیست. آقای موتا پائز از این حیث برتری مطلق داشت و می‌گفت باید بجنگیم و دست به دست هم دهیم. کار سخت است اما نشدنی نیست.

او به رزومه سرمربی جدید تیم ملی ایران اشاره و بیان کرد: سال‌ها دستیار آقای رزنده و فیلیپ بلین بوده است. آقای کوبیاک هم در تیم پاناسونیک ژاپن بازیکنش بوده و در آن چهار سال نتایج درخشانی را به دست آورده است. آقای کوبیاک در قیاس با مربیان سرشناس دیگری که در ادامه به این تیم آمدند، آقای پائز را یک مربی باتجربه، کاردان، کارآمد، جدی و اثرگذار معرفی کرده است. از طرفی آقای رزنده نامه‌ای را در موردش نوشته که نشان می‌دهد یک مربی بزرگ است.

اگر دوستان آگاهی ندارند دلیل نام‌آور نبودنش نیست!

مرادی ادامه داد: اگر انتخاب پائز خیلی پر سروصدا نبوده و برخی از دوستان نسبت به اسمش آگاهی ندارند، دلیل بر این نیست که جزو مربیان نام‌آور نیست. فدراسیون والیبال دنبال اسم نیست چون قرار است مربی کار کند نه اسم‌ها. این مربی حاضر است در این شرایط بجنگد و برای ایران افتخارآفرینی کند. البته معنی این حرف صعود قطعی به المپیک نیست، حتی اگر رزنده هم بیاید ممکن است انتخاب شویم یا نه اما باید همه تلاشمان را کنیم و از یک مربی که ذهن برنده دارد، استفاده کنیم. اگر نتیجه گرفتیم دل مردم شاد می‌شود و تلاشمان را می‌کنیم که اگر صعود هم نکردیم پیش مردم شرمنده نباشیم. خودمان را از قبل بازنده نمی‌دانیم و با ذهن برنده به سمت مسابقات لیگ ملت‌ها می‌رویم.

مربیان اسم و رسم‌دار را منصرف کردند

سرپرست فدراسیون در واکنش به اینکه از مربیان اسم و رسم داری مثل لورنزوتی و پیاتزا به پائز رسیده‌ایم که نسبت به آنها کمتر شناخته شده است، گفت: بزرگ یعنی مربی اثرگذار. ما با مربیان اسم و رسم دار زیادی مذاکره کردیم که همین دوستان از ایران شیطنت کردند و آنها را منصرف کردند. شرایطی را به وجود آوردند که مذاکرات ما به بن بست خورد. از بین مربیانی که آمادگی داشتند نهایتا به این دو اسم رسیدیم.

او ادامه داد: با آقای لورنزوتی بسته بودیم. اصلا مساله مالی مطرح نبود و به توافق نهایی رسیده بودیم اما ناگهان عذرخواهی کرد. در این شرایط فدراسیون باید چکار می‌کرد؟ به بازی دلال‌ها و کسانی که شیطنت کردند تا ما را به مسیرهای خاصی ببرند، وارد می‌شدیم؟ این مربی باانگیزه و با تجربه است و از بین مربیانی که با آنها مذاکرده کردیم و به نتیجه نهایی رسیدیم، بهترین گزینه بود.

مرادی تاکید کرد: به هر صورت مربی تیم ملی انتخاب شده و قرار است در لیگ ملت‌ها بجنگد. امیدوارم افکار منفی در مطبوعات نرود که به گوشش برسد و بازیکنان را نسبت به او دلسرد کند. باید ۸۵ میلیون نفر پشت تیم ملی باشند. هر نظری داشتیم قبل از این بوده و الان که انتخاب شده باید انرژی مثبت بدهیم. باید این مسائل داخلی را کنار بگذاریم و منافع ملی را ببینیم.

زمان حضور سرمربی تیم ملی در ایران 

سرپرست فدراسیون والیبال در پاسخ به اینکه مربی تیم ملی چه زمانی به ایران می‌آید گفت: آخر آوریل (اوایل اردیبهشت) به ایران می‌آید. قبل یا بعد از او هم بازیکنان لژیونر می‌آیند تا اردو را تشکیل بدهیم.

او در پاسخ به این سوال که بازیکنان با تجربه مثل معروف و غفور هم بار دیگر به تیم ملی برمی‌گردند، گفت: همه اسامی را در اختیار داریم که وقتی پائز بیاید تیم اصلی را از بین آنها انتخاب می‌کند. آقای معروف اعلام کرده تمایلی به حضور مجدد به عنوان بازیکن ندارد اما بقیه بازیکنان احتمال دارد که برگردند.

1999