ازبکستان 2 - ایران 2| قلعه‌نویی نیمه مربیان را باخت/ اولین امتیاز ازبک‌ها در تاشکند

ازبکستان 2 - ایران 2| قلعه‌نویی نیمه مربیان را باخت/ اولین امتیاز ازبک‌ها در تاشکند

پایگاه خبری فوتبالی- دیدار تیم‌های ملی ازبکستان و ایران با تساوی 2 بر 2 به پایان رسید.

به گزارش فوتبالی، در یکی از دیدارهای مقدماتی جام جهانی 2026، تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 16:30 امروز در ورزشگاه بنیادکار شهر تاشکند مهمان تیم ملی ازبکستان بود.

در نیمه اول، شاگردان قلعه‌نویی با گل‌های رامین رضاییان (دقیقه 13) و مهدی طارمی (دقیقه 36) از حریف پیش افتادند تا در پایان 45 دقیقه نخست، ایران پیروز به رختکن برود.

اما در نیمه دوم بازی اوضاع چندان مطابق میل ملی‌پوشان ایران پیش نرفت و این ازبکستان بود که توپ و میدان را در اختیار گرفت و موفق شد دو گل توسط اوستون اورونوف (دقیقه 52) و ایگور سرگیف (دقیقه 82) به ثمر برساند تا کار به تساوی کشیده شود.

این دیدار در پایان با نتیجه 2-2 به پایان رسید و شاگردان کاتانچ و قلعه‌نویی به کسب یک امتیاز از این دیدار رضایت دادند.

بدین ترتیب تیم ملی ایران 4 امتیازی شد تا هم امتیاز با ازبکستان اما با تفاضل گل بهتر در صدر جدول گروه E قرار بگیرد.

ترکیب تیم ملی ازبکستان

اوتکیر یوسوپوف، خاجی‌اکبر علیجانف، فرخ سیفی‌اف، عطابک شوکوروف، عادل جان خامروبکوف، اوستون اورونوف (89-خوسانف)، الدور شاهمرادف، عمر اشمرادف، جلال‌الدین ماشاریپوف (62-فیض الایف)، حسن الدین علی‌قل‌اف، رستم آشورماتوف (82-ایگور سرگیف)

سرمربی: سرکو کاتانچ


ترکیب تیم ملی ایران

علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان، حسین کنعانی‌زادگان، میلاد محمدی (4+90-احسان حاج صفی)، مهدی ترابی (4+90-رضا اسدی)، سعید عزت اللهی، محمد محبی (75-مهرداد محمدیسامان قدوس (44-علی کریمی)، مهدی طارمی، سردار آزمون (75-روزبه چشمی)

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

شرح گل

ازبکستان صفر - ایران یک (دقیقه 13؛ رامین رضائیان): شاگردان امیر قلعه‌نویی برای زدن این گل کار را از نیمه زمین شروع کردند و سپس با چند پاس سریع رامین رضاییان در موقعیت گلزنی قرار گرفت. رضاییان که پاس بسیار هوشیارانه سردار آزمون را دریافت کرده بود درنگ نکرد و با شوت خود در دقیقه ۱۳ دروازه میزبان را باز کرد. البته اشتباه گلر ازبکستان در ثبت این گل مشهود بود.

گل اول ایران به ازبکستان

ازبکستان صفر - ایران 2 (دقیقه 36؛ مهدی طارمی): در دقیقه ۳۶ اشتباه مدافع ازبکستان و توپ‌گیری فرصت طلبانه سامان قدوس و پاس این بازیکن برای مهدی طارمی، مهاجم تیم ملی را در موقعیت تک به تک قرار داد و طارمی هم با یک بغل پای چپ دقیق برای دومین مرتبه دروازه میزبان را در ورزشگاه ولی تاشکند باز کرد.

گل دوم ایران به ازبکستان

ازبکستان یک - ایران 2 (دقیقه 52؛ اوستون اورونوف): در حالی که علی کریمی و یک بازیکن دیگر در تلاش برای زدن توپ بازیکن ازبکستان بودند،کریمی به اشتباه پاس را برای اوستون اورونف در موقعیت تک با تک فرستاد و این مهاجم هم فرصت سوزی نکرد و گل اول تیمش را ثبت کرد.

گل اول ازبکستان به ایران

ازبکستان 2 - ایران 2 (دقیقه 82؛ ایگور سرگیف): در حالی که بازی چند دقیقه‌ای بود آرام شده بود و خبری از حملات دامنه‌دار تیم میزبان نبود، یک ضد حمله سریع از ازبک‌ها با سه پاس تماشایی منجر به رقم خوردن گل تساوی شد. در این صحنه پاس دقیق بازیکن ازبکستان به سرگیف رسید و او که چند ثانیه قبل وارد زمین شده بود، کمی آن طرف‌تر از تیرک دوم با یک بغل پای چپ دروازه بیرانوند را باز کرد.

گل دوم ازبکستان به ایران


اخطارها

ازبکستان: علی قلی‌اف (3)

ایران: حسین کنعانی‌زادگان (48)، علی کریمی (81)

لحظات حساس

دقیقه 9: برخورد مهدی طارمی با سنگربان تیم ملی فوتبال ازبکستان در محوطه جریمه چند ثانیه‌ای بازی را با جنجال همراه کرد ولی در ادامه داور مسابقه به صورت خصوصی با مهاجم تیم ملی صحبت کرد و به او تذکر داد که شبیه سازی نکند.

دقیقه 35: باز هم شاهد یک کار زیبای تیمی دیگر از شاگردان امیر قلعه نویی بودیم که در پایان با شوت بی‌دقت محمد حسین کنعانی‌زادگان از راه دور به جایی نرسید.

دقیقه ۴۳: سامان قدوس دچار مصدومیت شد و پس از بررسی پزشکان تصمیم بر این شد که این بازیکن جای خود را به علی کریمی بدهد.

دقیقه ۵۴: ضربه اورونف با اختلاف کمی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۵۶: باز هم مهاجمان ازبکستان در موقعیت بسیار خوبی قرار گرفتند و این بار ضربه آنها به همان جایی رفت که بیرانوند ایستاده بود.

دقیقه ۶۴: سوت شوکوروف با اختلاف کمی از بالای دروازه راهی اوج شد تا یکی دیگر از موقعیت‌های پرتعداد میزبان در نیمه دوم به ثمر نرسیده باشد.

دقیقه ۹۰: شوت مهدی طارمی روی یک ضربه ایستگاهی با اختلاف یک الی دو متر راهی اوت شد.

خلاصه بازی ازبکستان و ایران را در زیر تماشا کنید.

خلاصه بازی ازبکستان 2 - 2 ایران <br>