درباره گلی که بیرانوند از اسماعیلی خورد؛ تاوان تمرین برای یک تاکتیک مدرن! (ویدیو)

درباره گلی که بیرانوند از اسماعیلی خورد؛ تاوان تمرین برای یک تاکتیک مدرن! (ویدیو)

پایگاه خبری فوتبالی – بازی با پا برای دروازه‌بان‌ها یک امتیاز ویژه است اما این کار ریسک بالایی دارد و گاهی ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

به گزارش فوتبالی، پرسپولیس دیروز در یک بازی تدارکاتی مقابل تیم نساجی مازندران قرار گرفت و با یک گل شکست خورد. این گل در نیمه اول و توسط فرشید اسماعیلی زده شد.

نتیجه این بازی برای هواداران پرسپولیس نگران کننده بود. چرا که پرسپولیس کمتر از یک هفته دیگر، باید در قطر مقابل الدحیل قرار بگیرد و دومین بازی‌اش در مرحله گروهی فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را برگزار کند.

از آنجا که بازی‌های لیگ مدت نسبتا زیادی است متوقف شده است پرسپولیسی‌ها این بازی را برگزار کردند تا آمادگی خودشان را قبل از بازی حساس با الدحیل بسنجند. اما نتیجه چیزی نبود که پرسپولیسی‌‌ها انتظارش را داشتند.

البته طبق گزارشی که رسانه‌ باشگاه پرسپولیس منتشر کرده است در جریان بازی، پرسپولیس برتری نسبی داشت و چند موقعیت گل را از دست داد. اما نکته قابل توجه در این بازی گلی بود که بیرانوند از اسماعیلی خورد. فرشید این گل را درست از کنار قوس میانه زمین و به شکلی بسیار زیبا وارد پرسپولیس کرد.

حالا بیایید یک بار دقیق صحنه گل را بررسی کنیم. پرسپولیسی‌ها با تعداد زیادی از بازیکنان در زمین نساجی مشغول حمله بودند که مدافع نساجی به توپ رسید و با قدرت تمام آن را دفع کرد.

توپ به نیمه زمین پرسپولیس و البته نزدیکی‌های سمت راست این تیم رفت. بیرانوند که از محوطه جریمه خارج شده بود سعی کرد با دادن یک پاس به بازیکن خودی، حفظ توپ کند. اما پاس او ریسک بالایی داشت و دقیق نبود.

یکی از هافبک‌های نساجی زودتر از بازیکن پرسپولیس به توپ رسید و درست در میانه زمین یک پاس عرضی به فرشید داد. اسماعیلی هم چند قدم در عرض برداشت و به سمت دایره میانی زمین رفت. 

از لحظه‌ای که بیرانوند پاس اشتباه داد تا لحظه‌ای که فرشید تصمیم به زدن شوت از وسط زمین گرفت فقط 5 ثانیه طول کشید. در این 5 ثانیه، بیرانوند چون در حال دویدن به جلو بود، پس از دادن پاسِ اشتباه چند قدم به جلو رفت. این باعث شد او زمان زیادی برای برگشتن به محوطه جریمه نداشته باشد.

فرشید اسماعیلی هم که بازیکن باهوشی است متوجه فاصله زیادِ بیرو با دروازه شد. او یک مدافع پرسپولیس را هم با حرکت بدن فریب داد و یک فضای خالی را برای خودش ایجاد کرد. حالا فقط یک ضربه دقیق و با ارتفاع بالا لازم بود تا دروازه پرسپولیس باز شود. کاری اسماعیلی به بهترین شکل ممکن انجام داد.

گل فرشید اسماعیلی به بیرانوند از قاب دوربین باشگاه نساجی

از آنجا که این گل با پاس اشتباه بیرانوند شروع شد، برخی از هواداران پرسپولیس به شدت به این دروازه‌بان انتقاد کرده‌اند. اما مساله این است که حضور بیرانوند در کارهای تیمیِ چیزی است که کادر فنی از این بازیکن خواسته است.

آنالیز بازی‌های قبلی پرسپولیس نشان می‌دهد که کادر فنی پرسپولیس با توجه توانایی بیرانوند در بازی با پا، از او خواسته‌‌اند در بازی‌سازی از عقب زمین شرکت کند و پرس مهاجمان حریف را بشکند. او در چند بازی به بهترین شکل این کار را انجام داده است.

اما طبیعی است که گاهی در پاس دادن هم دچار اشتباه بشود. درست مثل هافبک‌ها و مدافعان که گاهی در پاس دادن اشتباه می‌کنند. اما مساله این است که دروازه‌بان آخرین سنگر تیم است و دیگر کسی پشت او نیست که بتواند در صورت اشتباه دروازه‌بان از دروازه محافظت کند.

در صحنه گل، البته بیرانوند چند گزینه دیگر هم برای پاس دادن داشت. حداقل 3 بازیکن پرسپولیس در موقعیتی بودند که بیرو می‌توانست راحت و بی‌دردسر به آنها پاس بدهد و خودش را خلاص کند. اما او می‌خواست با یک پاس طولی، تیمش را به سرعت به موقعیت حمله ببرد. اما اوضاع خوب پیش نرفت و این پاس ریسکی به گل نساجی منجر شد.

اما شاید بد نباشد آن دسته از هواداران پرسپولیس که از بیرو انتقاد کرده‌اند خوشحال باشند که این اتفاق در بازی تدارکاتی افتاده و این دروازه‌بان قطعا از این به بعد بیشتر حواسش را جمع خواهد کرد.

1359