داورزنی: هت‌تریک والیبال مبارک مردم ایران/ همچنان به دنبال تحقق آرمان‌های المپیکی والیبال هستیم

داورزنی: هت‌تریک والیبال مبارک مردم ایران/ همچنان به دنبال تحقق آرمان‌های المپیکی والیبال هستیم

پایگاه خبری فوتبالی- رئیس فدراسیون والیبال ایران گفت: سومین طلای بازی‌های آسیایی را به مردم ایران تبریک می‌گویم. این مقام جزو رکوردهایی است که در ورزش کشور پیش از این اتفاق نیفتاده است. ما سال 2010 نایب قهرمان شدیم و در سال‌های 2014، 2018 و امسال، موفق به کسب مدال طلا شدیم و به قول خبرنگاران هت‌تریک کردیم.

به گزارش فوتبالی و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال پس از قهرمانی تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی 2022 گفت: سومین طلای بازی‌های آسیایی را به مردم ایران تبریک می‌گویم. این جزو رکوردهایی است که در ورزش کشور اتفاق نیفتاده است. ما سال 2010 نایب قهرمان شدیم و در سال‌های 2014، 2018 و امسال، موفق به کسب مدال طلا شدیم و به قول شما خبرنگاران هت‌تریک کردیم.

وی افزود: با توجه به جایگاه والیبال در آسیا و دنیا، آینده والیبال کشور، آینده خوبی است. تیم ملی والیبال تغییر نسل داده و بازیکنان جوان کشورمان آینده درخشانی در پیش دارند. مردم مطمئن باشند مسیری که تیم ملی والیبال در 2 سال گذشته طی کرده، آتیه درخشانی دارد. با سرمایه‌گذاری خوبی که در رده‌های سنی مختلف در والیبال انجام داده‌ایم، آن‌ها پشتوانه‌های تیم ملی هستند. جوانان این مرز و بوم ثابت کرده‌‌اند که هرجا مورد توجه قرارگیرند، حرف برای گفتن دارند. بعد از المپیک، ژاپن را در ژاپن بردیم و در بازی‌های آسیایی هانگژو هم نام ایران بالای نام چین و ژاپن قرار گرفت که این افتخاری برای والیبال ایران است.

وی در خصوص باری که این قهرمانی از دوش تیم ملی والیبال ایران برداشت تا با فراغ بال آماده حضور در انتخابی المپیک شود، افزود: مردم انتظار نداشتند که در قهرمانی آسیا در ارومیه به ژاپن ببازیم و ناراحت شدند. اما قهرمانی بازی‌های آسیایی نگاه مردم را به والیبال مثبت کرد که می‌تواند نوید‌بخش آینده خوبی باشد.

داورزنی درخصوص مسیر سفری تیم ملی والیبال تا رسیدن به برزیل برای حضور در انتخابی المپیک هم گفت: بچه‌ها از هانگژو راهی شانگ‌های شدند و از آن‌جا راهی دوبی می‌شوند. 19 بازیکن و کادر فنی از هانگژو و 6 نفر از تهران راهی برزیل می‌شوند. نخستین بازی ما در انتخابی المپیک مقابل آلمان است. بازیکنان 7 بازی در انتخابی المپیک دارند و آن‌چه در این بازی‌ها برایمان مهم است، امتیازاتی است که در جریان این رقابت‌ها رد و بدل می‌شود. باید در برزیل امتیازات خوبی کسب کنیم. البته این بدان معنا نیست که از کسب سهمیه مستقیم المپیک ناامید هستیم. بچه‌ها مملو از انگیزه هستند.

وی ادامه داد: هرچند تیم‌‌های برزیل، ایتالیا، آلمان، کوبا، قطر و اوکراین در انتخابی المپیک حضور دارند و همه حرفی برای گفتن دارند، اما تمام تلاش بچه‌ها و کادرفنی این است که امتیاز منفی زیادی از دست نداده و امتیاز مثبت کسب کنند تا بتواند جایگاه خود را در رنکینگ جهانی بین 9 تا 11 تا زمان لیگ ملت‌های سال 2024 حفظ کنند.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: ما 12 بازی در لیگ ملت‌های سال آینده داریم. از سه گروه حاضر در انتخابی المپیک، 2 تیم برتر هر گروه به صورت مستقیم به المپیک صعود می‌کنند. فرانسه به عنوان میزبان سهمیه(در هر گروه جنسیتی) را به دست آورده، یک سهمیه متعلق به قاره آفریقاست و 4 سهمیه دیگر باقی می‌مانند. کشورهایی که باقی‌مانده‌اند، برای کسب 4 سهمیه رنکنیگ با هم رقابت می‌کنند و من فکر می‌کنم در این بخش رقابت شاید بین 6 تیم باشد.

داورزنی گفت: در حال حاضر والیبال ایران به لحاظ جایگاهش در رنکینگ جهانی موفق به کسب سهمیه المپیک شده است اما باید جایگاه خود را حفظ کند و برای امنیت بیشتر یکی دو پله صعود در رنکینگ داشته باشیم. به همین دلیل تلاش کادرفنی و بازیکنان این است که جایگاه خود را در رده دهم یا یازدهم رنکینگ جهانی حفظ کنند تا موفق به کسب سهمیه المپیک شوند و سومین حضورشان را در المپیک تجربه کنند. البته این بدان معنا نیست که هدف ما تنها کسب سهمیه المپیک است. تلاش می‌کنیم نواقص تیم را برطرف کنیم و همچنان به دنبال همان هدف و آرمانی که قبلا تعریف کرده‌ایم(قرار گرفتن در جمع 4 تیم برتر المپیک)، هستیم.

گفتنی است تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک- برزیل در گروه اول با تیم‌های برزیل(میزبان)، ایتالیا، ایران، کوبا، اوکراین، آلمان، جمهوری چک و قطر هم‌گروه است. این رقابت‌‌ها در گروه مردان از 8 تا 16 مهرماه برگزار می‌شود.

1999