فولاد با ایگناسیو احیا می‌شود؟

فولاد با ایگناسیو احیا می‌شود؟

پایگاه خبری فوتبالی - سرمربی جدید فولاد از لحاظ کارنامه‌ای سرمربی موفقی محسوب نمی‌شود.

به گزارش فوتبالی، خوآن ایگناسیو مارتینز جدیدترین سرمربی لیگ برتر و دومین سرمربی اسپانیایی تاریخ لیگ است. وی که پس از برکناری علیرضا منصوریان و بنا به خواست هواداران اهوازی مبنی بر استخدام سرمربی خارجی با نظر مدیران فولاد هدایت این تیم را برعهده گرفته، باید تلاش کند قرمزهای خوزستانی را از شرایط فعلی خارج و به روزهای خوبش برگرداند. به همین جهت نگاهی داشته‌ایم به سوابق این سرمربی ۵۹ ساله اسپانیایی که خواندن آن خالی از لطف نیست.

خوآن ایگناسیو مارتینز خیمنز متولد ۲۳ ژوئن ۱۹۶۴ در آلیکانته اسپانیاست. وی که در دوران بازی یک مدافع چپ بوده، هیچ‌گاه نتوانسته در رده‌ای بالاتر از تیم‌های آماتور بازی کند و در بهترین دوران خود در سطح سه فوتبال اسپانیا توپ زده است. تقریبا هیچ نام بزرگی بین تیم‌های دوران بازی مارتینز وجود ندارد و وی در تیم‌های ناشناخته در رده‌های پایین فوتبال اسپانیا بازی کرده و درنهایت در ۲۶ سالگی تصمیم به خداحافظی از مستطیل سبز به عنوان بازیکن گرفت.

وی شش سال پس از کنار گذاشتن فوتبال، در ۳۲ سالگی سرمربیگری را در تیم باشگاهی شهر خود آلیکانته آغاز کرد. ایگناسیو پس از هشت سال سرمربیگری در باشگاه‌های سطح پایین اسپانیایی و حتی کار در فوتبال پایه و بانوان، در سال ۲۰۰۵ هدایت تیم نسبتاً مطرح‌تر نسبت به رزومه خود کارتاخنا را برعهده گرفت. اما باید نقطه عطف سرمربیگری وی را مربوط به سال ۲۰۱۱ دانست که هدایت لوانته در سطح اول فوتبال اسپانیا یعنی لالیگا به وی سپرده شد.

کار مارتینز در لوانته با دو تساوی آغاز شد ولی تیم تحت هدایت وی هفت مسابقه بعدی را با برد پشت سر گذاشت؛ از جمله یک بازی مقابل رئال مادرید که شاگردان این سرمربی در خانه با یک گل بر کهکشانی‌های مادریدی غلبه کردند. ایگناسیو در ادامه با اتمام فصل در رده ششم، لوانته را برای اولین بار راهی رقابت‌های اروپایی کرد ولی پس از اینکه فصل بعد را با رتبه یازدهم به پایان رساند، قرارداد خود را تمدید نکرده و به وایادولید پیوست.

سرمربی کنونی فولاد در وایادولید اصلا روزهای خوبی نداشت و در پایان فصل با این تیم از لالیگا سقوط کرد تا سران این باشگاه وی را اخراج کنند. مارتینز فصل بعد هدایت آلمریا را برعهده گرفت ولی این فرصت شغلی هم برای این سرمربی خوب پیش نرفت و پس از باخت سنگین خانگی مقابل تیم سابق خود یعنی لوانته با نتیجه ۴ بر ۱ از سمت خود اخراج شد.

وی پس از مدتی وقفه در سال ۲۰۱۷ با دستمزد بالای ۶۰۰ هزار پوندی به عنوان سرمربی تیم لیگ یکی شانگهای شنژین چین منصوب شد. حاصل کار یک ساله مارتینز در باشگاه چینی قرارگیری در رتبه هفتم جدول بود تا نتواند تیمش را راهی سوپرلیگ چین کند. البته تیم تحت هدایت وی به نیمه نهایی جام حذفی رسید. فصل بعد ایگناسیو در همان لیگ یک چین هدایت تیم گمنام دیگری را برعهده گرفت که پس از ۲۴ بازی و کسب نتایج ضعیف، اخراج شد.

مقصد بعدی مرد اکثرا ناکام اسپانیایی العربی کویت بود. وی پس از عدم کسب توفیق خاصی در این تیم عربی، به رئال ساراگوسا در لیگ دسته یک اسپانیا پیوست و پس از قرارگیری در رتبه‌های میانی با این تیم و عدم صعود، از ساراگوسا هم جدا شد.

حال سرمربی ۵۹ ساله اسپانیایی که در اکثر دوران کاری خود ناموفق بوده، به فولاد خوزستان پیوسته تا بتواند این تیم را احیا کند و هواداران تیم اهوازی امیدوارند این سرمربی همانند تنها دوران موفق کاری خود در لوانته، با فولاد هم روزهای خوبی را سپری کند.

گزارش از حامد حاجی محمدی

1997