گزارش ویژه/ قدرت‌های آسیا و «فیفادی»ها؛ ما چه می کنیم و دیگران چه می‌کنند؟

گزارش ویژه/ قدرت‌های آسیا و «فیفادی»ها؛ ما چه می کنیم و دیگران چه می‌کنند؟

پایگاه خبری فوتبالی- جام ملتهای آسیا در ژانویه 2024 به میزبانی قطر برگزار خواهد شد.

به گزارش فوتبالی، تورنمنتی که بعید است با قهرمانی تیمی جز مدعیان سنتی قاره کهن شامل ژاپن، ایران، کره جنوبی، عربستان، استرالیا و قطر به پایان برسد. البته ایران تیمی پرستاره است و بسیاری هنوز به این تیم امید دارند اما تیم ملی رقبای سرسختی دارد. ژاپن، کره جنوبی، عربستان و حتی همین قطر که با کارلوس کی روش، مطمئن یک حریف سرسخت به نظر می رسد. در این گزارش برنامه تیمهای مدعی آسیایی را در فیفادی بررسی کرده ایم.

* ژاپن

در فیفادی قبلی، 2 بازی تدارکاتی‌اش را برابر پرو و السالوادور برگزار کرد. ولی برای تعطیلات فعلی، برنامه بهتر و پر و پیمان‌تری دارد. آنها در این 2 بازی به مصاف آلمان و ترکیه می‌روند. آنها دیشب آلمان را در ولفسبورگ، چهار بر یک شکست دادند و جهان فوتبال را شگفت زده کردند. برنامه سامورایی‌ها برای فیفادی بعدی در مهرماه هم مشخص است و آنها برابر کانادا و تونس قرار می‌گیرند.

* عربستان

برنامه عجیبی را تدارک دیدند. فیفادی قبلی را از دست دادند و بدون بازی سپری کردند. برنامه شان برای فیفادی بعدی هم فعلا خالی است و رقیبی ندارد. آنها در این بازه تعطیلات اما به مصاف کاستاریکا رفتند که سه بر یک به این تیم باختند و این هفته هم با کره جنوبی بازی خواهند کرد.

* کره جنوبی

درست مانند ژاپن در فیفادی قبلی با پرو و السالوادور مصاف کردند. در این بازه زمانی هم برنامه‌شان اینطور است: بازی با ولز (که بدون گل تمام شد) و رویارویی با عربستان در این هفته. کره برای فیفادی بعدی هم بازی با تونس را برنامه‌ریزی کرده است و فعلا یک حریف دارد و برای بازی بعدی دنبال حریف می گردد.

* قطر

در فیفادی قبلی، برنامه فشرده‌ای داشتند و به مصاف نیوزیلند، هائیتی، هندوراس، پاناما و مکزیک رفتند که حاصل حضور در گلدکاپ بود. برای بازه زمانی فعلی، بازی با روسیه و کنیا تدارک دیده شده بود. دو بر یک به کنیا باختند و با روسیه پس فردا در الوکره قطر بازی می کنند. در فیفادی بعدی هم باید با ایران، اردن و عراق بازی کنند.

* ایران

افغانستان، قرقیزستان و ازبکستان، رقبای‌ ایران در فیفادی قبلی در تورنمنت کافا بودند. در این فیفادی، برتری یک گله برابر بلغارستان رقم خورد و بازی با آنگولا هم در تهران در پیش است. فیفادی بعدی هم در تورنمنتی با حضور عراق، اردن و قطر خواهد گذشت که ایران با حداقل با دو تیم از این سه تیم بازی خواهد کرد. ایران قرار است در این تورنمنت اول با اردن بازی کند و در صورت برنده شدن با برنده عراق و قطر و در صورت بازنده شدن مقابل اردن با بازنده بازی عراق و اردن دیدار می کند.

* استرالیا

در 3 فیفادی سال 2023 تنها 4 بازی تدارکاتی انجام خواهند داد. بازی با آرژانتین چند ماه قبل برگزار شد. این بار به مصاف مکزیک می‌روند و در فیفادی پایانی سال میلادی، به مصاف انگلیس و نیوزیلند خواهند رفت که بهترین برنامه بین آسیایی‌هاست. فعلا  برای فیفا دی بعدی در مهرماه فعلا برنامه ای ندارند. 

گزارش از علیرضا خطیبی/ پایگاه خبری فوتبالی