گزارش فنی/ محمدی و سهرابیان به جای قایدی و غلامی؛ پات!

گزارش فنی/ محمدی و سهرابیان به جای قایدی و غلامی؛ پات!

پایگاه خبری فوتبالی- با رونمایی از آرمین سهرابیان، استقلال دومین خریدش در زمان نکونام را هم رسمی کرد. 

به گزارش فوتبالی، به موازات حضور مهرداد محمدی و آرمین سهرابیان، آبی‌ها با مهدی قایدی (البته هنوز احتمال ادامه حضور او در استقلال بابت موضوع مهم تیم ملی هست) و عارف غلامی (که قراردادش با استقلال تمام شده و تمایلی به حفظ او، فعلا وجود ندارد) وداع کردند.

در یک مقایسه کلی، استقلال تقریبا با این دو معادله، با خودش مساوی است. از قدرت هجومی تیم نکونام با رفتن قایدی، کاسته می‌شود حتی اگر جانشینش، مهرداد محمدی باشد ولی از طرف دیگر، فاز دفاعی قدری محکم‌تر شده و این درمجموع، برآیندی صفر را نشان می‌دهد.

* محمدی به جای قایدی

 با علم به توانمندی‌های بالای مهرداد محمدی، استقلال در این معامله قطعا ضرر کرده است. محمدی و قایدی در مقایسه‌های یک به یک، برتری و شکست متفاوتی برابر هم دارند ولی در یک برآیند کلی، کفه این ترازو به سود قایدی سنگینی خواهد کرد. قایدی در لیگ 22، موثرترین بازیکن فصل بود و روی 20 گل تیمش نقش داشت (زدن گل، دادن پاس گل و گرفتن پنالتی) درحالیکه انتظار رقم زدن چنین آماری از محمدی، کاملا اشتباه و مردود است. سرعت و قدرت بدنی و شوتزنی محمدی، بیشتر از قایدی است ولی کمتر بازیکنی در فوتبال ایران، فانتزی و غنای تکنیکی قایدی را دارد و می‌تواند مثل او، یک در برابر یک را بسان آب خوردن با موفقیت پشت سر بگذارد.

* سهرابیان به جای غلامی

برعکس مقایسه قبلی، این بار استقلال موفق بوده و این معامله را به سود خودش تمام کرده است. مهمترین حسن سهرابیان، دقیقا بزرگترین ضعف غلامی است: ثبات. غلامی در برخی بازیها، فوق‌العاده و در برخی دیگر (مانند دربی)، ضعیف و پراشتباه است درحالیکه سهرابیان همیشه روی یک خط ثابت و با کمترین تلورانس و بالا و پایین حرکت کرده است. از سهرابیان نباید توقع درخشش‌های گاه و بیگاه غلامی را داشت همانطور که انتظار ضعف‌های عجیب او هم نمی‌رود. نمودار حرکتی غلامی، گاهی بین صفر تا صد در تلورانس بوده درحالیکه این تفاوت برای سهرابیان، در بدترین حالت بین 65 تا 75 در نوسان است.

گزارش از علیرضا خطیبی/ پایگاه خبری فوتبالی