گزارش ویژه/ عملیات بسیار سخت تیم ملی در جام ملتهای قطر

گزارش ویژه/ عملیات بسیار سخت تیم ملی در جام ملتهای قطر

پایگاه خبری فوتبالی- چرا تیم ملی در جام ملت‌های 2023 آسیا کار دشواری پیش رو دارد؟

به گزارش فوتبالی، حالا که کار تیم ملی ایران در جام جهانی با حذف از مرحله گروهی به پایان رسیده، آنطور که از مشخص است فدراسیون فوتبال ایران، قصد دارد تمام تمرکز خود را معطوف جام ملت‌های آسیا کند تا تیم ملی بتواند پس از 46 سال بتواند به فینال برسد.

آخرین بار تیم ملی فوتبال ایران در جام ملتهای آسیای 1976 به فینال رفته بود و قهرمان شده بود. رقابتهایی که ایران هم میزبان آن در تهران بود. جام ملتهای آسیا قرار بود خرداد سال 1402 برگزار شود اما به جهت اینکه قطر به عنوان میزبان این رقابتها انتخاب شد، سال آینده در دوحه و در ماه دسامبر 2023 یعنی تقریبا آذر و دی 1402 این رقابتها برگزار خواهد شد.

یعنی تا جام ملتهای آسیای سال بعد یک سالی زمان هست اما در شرایطی که هنوز تکلیف کادر فنی تیم ملی به صورت قطعی مشخص نشده، این خبر به صورت غیررسمی در برخی رسانه‌ها منتشر شده که کارلوس کی‌روش در جام ملتها هم هدایت تیم ملی را به عهده خواه داشت و قصد دارد تیمی را ببندد که در جام ملتها، برای قهرمانی به میدان برود. البته خبرهایی هم هست که گفته می شود کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی در جام ملتهای آسیای سال بعد نخواهد بود.

در هر حال اگر فرض بگیریم این خبر صحت دارد، کارلوس کی‌روش احتمالا بهتر از هر کسی می‌داند که چه ماموریت سختی پیش رو خواهد داشت چرا که در دوره بعدی جام ملتها، چند تیم مدعی حضور خواهند داشت که عملکردشان در جام جهانی، بهترین مدرک برای سختی کار تیم ملی است. جدا از ژاپن که توانست آلمان و اسپانیا را شکست دهد، کره جنوبی هم با برتری مقابل پرتغال، راهی مرحله بعد شد. استرالیا هم که یکی از نمایندگان آسیا در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی است که نشان داده یک تیم قوی و منسجم است.

عربستان هم اگرچه نتوانست از گروهش صعود کند اما همین که توانست آرژانتین را شکست دهد، نشان می‌دهد که این تیم را اصلا نباید دست کم گرفت و قطر هم در تورنمنتی که میزبان است، به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی‌اش خواهد بود. 

کار تیم ملی با این کیفیت و با این بازیکنان در جام ملتهای آسیا سخت است و البته با توجه به لزوم تغییر نسل، تا هماهنگ شدن بازیکنان با هم در تیم ملی که فرایندی زمان بر است، امیدواری برای صعود به فینال کمی تا حدودی خوش بینانه به نظر می رسد.

7655