رکورد تاریخی آسیایی‌ها در جام جهانی 2022 قطر/ شرق آسیایی‌ها صعود کردند

رکورد تاریخی آسیایی‌ها در جام جهانی 2022 قطر/ شرق آسیایی‌ها صعود کردند

پایگاه خبری فوتبالی - تیم ملی کره جنوبی در سومین بازی خود در مرحله گروهی موفق شد با نتیجه دو بر یک تیم ملی پرتغال را شکست دهد تا بدین ترتیب راهی مرحله حذفی جام جهانی 2022 قطر شود.

به گزارش فوتبالی، کره جنوبی سومین تیم آسیایی است که راهی مرحله حذفی جام جهانی 2022 قطر می شود. پیش از کره جنوبی، استرالیا و ژاپن هم موفق شده بودند راهی دور حذفی رقابت ها شوند.

اکنون قاره آسیا سه نماینده در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی دارد و این برای اولین بار است که چنین اتفاقی برای آسیایی ها می افتد. تاکنون سابقه نداشته که 3 تیم آسیایی بتوانند از گروه خود در جام جهانی صعود کنند و در مرحله یک هشتم نهایی قرار بگیرند.

در جام جهانی 2022 قطر، استرالیا برای دومین بار از گروه خود صعود کرده است. کره ای ها برای سومین بار و ژاپنی ها برای چهارمین بار است که از گروه خود صعود می کنند.

در این دوره از بازی های جام جهانی، قاره آسیا 6 نماینده داشت که سه تای آن صعود کردند و سه تای دیگر آن یعنی ایران، عربستان سعودی و قطر از گروه خود حذف شدند. در واقع تیم های شرق آسیا توانستند صعود کنند اما تیم هایی که از غرب آسیا در جام جهانی حضور داشتند، هر سه در مرحله گروهی حذف شدند و این در حالی بود که با توجه به گروهی که تیم ملی فوتبال ایران در آن قرار داشت، امکان صعود، تقریبا برای ایران فراهم بود اما تیم ملی مقابل دو حریف اصلی در گروه یعنی انگلیس و آمریکا شکست خورد. شکست سنگین مقابل انگلیس و شکست حیثیتی مقابل آمریکا، ایران را به خانه فرستاد. قطر میزبان جام جهانی بود و البته به نسبت ایران در گروه سخت تری قرار داشت اما قطری ها پس از قهرمانی در جام ملتهای آسیا 2019 و به نسبت آمادگی خوب برای جام جهانی، نتوانستند نمایش قابل توجهی ارائه دهند و یک حذف تقریبا قابل پیش بینی داشتند. 

از سویی دیگر عربستان که جام را با شگفتی سازی و شکست آرژانتین، مدعی قهرمانی جهان آغاز کردند با مصدومیت قلب تیم از ناحیه جمجمه یعنی یاسر الشهرانی، در دو بازی بعد نتوانستند کیفیت بازی اول را داشته باشند. البته لذتی که عربستانی ها از شکست دادن یاران مسی بردند، به اندازه صعود از گروه و یا حتی به قول برخی هواداران افراطی شان، صعود به فینال جام جهانی بود.

باید دید رویاپردازی شرق آسیایی ها ادامه پیدا می کند یا اینکه این سه تیم هم در مرحله یک هشتم نهایی حذف خواهند شد. در این میان کره جنوبی باید به مصاف برزیل برود. ژاپن با کرواسی بازی می کند و تیم ملی فوتبال استرالیا در یک بازی دشوار باید به مصاف تیم ملی فوتبال آرژانتین برود.

1470