کی‌روش برای حضور یک مربی ایرانی منعطف باشد / اتفاقاتی که در تعویض‌ها رخ داده جالب نیست

کی‌روش برای حضور یک مربی ایرانی منعطف باشد / اتفاقاتی که در تعویض‌ها رخ داده جالب نیست

پایگاه خبری فوتبالی- سرمربی پیشین تیم فوتبال ذوب‌آ‌هن گفت که ملی‌پوشان باید از اختلافات شخصی و سلیقه‌ای اجتناب کنند و کاملاً هوشیار باشند. 

به گزارش فوتبالی، رحمان رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، درباره شرایط تیم ملی فوتبال ایران در اردوی اتریش و انجام دو دیدار تدارکاتی با اروگوئه و سنگال گفت: تیم ملی از لحاظ بار فنی خیلی وضعیت بهتری پیدا کرده ولی هنوز جا دارد که در قسمت‌های مختلف و مخصوصاً در حفظ توپ بهتر کار کند. در حفظ توپ هنوز ضعف داریم و اعتماد به نفس واقعی در بین بچه‌ها به صورت فردی و گروهی در این زمینه وجود ندارد. در بازی سنگال این ضعف را دیدیم هر چند این شرایط از زمان قبل از کی‌روش خیلی بهتر شده است.

وی اضافه کرد: باید مقابل تیم‌های بزرگ روند حفظ توپ در تیم وجود داشته باشد. ایران اگر می‌خواهد حرفی برای گفتن داشته باشد باید در بازی مالکانه‌ هم قوی ظاهر شود. باید در زمان‌هایی که صاحب توپ هستیم جسارت حمله کردن داشته باشیم و فقط روی ضد حمله کار نکنیم. حتی در ضدحملات می‌ترسیم که با تعداد بالای نفرات جلو برویم. این اعتماد به نفس و میل به پیروزی باید در تیم تقویت شود.

بازیکن پیشین تیم ملی درباره دیدار با سنگال گفت: در نیمه اول بالاتر بازی و کوتاه کار کردیم اما در نیمه دوم باز هم به عقب رفتیم و این عقب رفتن منجر به موقعیت پیدا کردن حریف شد. هر چه تیم عقب‌تر برود با یک سانتر و یک اشتباه موقعیت ایجاد می‌شود و هرچه تیم بالا‌تر باشد تیم از اتفاقات لحظه‌ای بیشتر در امان خواهد بود.

رضایی با اشاره به حواشی تیم ملی یادآور شد: فکر می‌کنم مسائلی بین برخی بازیکنان وجود دارد که باید رفع شود. اتفاقاتی که در تعویض‌ها رخ داده جالب نیست. این برای تیم ملی که به دنبال نتیجه گرفتن است، جالب نیست. باید بازیکنان از اختلافات شخصی و سلیقه‌ای اجتناب کنند و کاملاً هوشیار باشند تا تیم ملی را دامن‌گیر مسائل و حواشی شخصی و سلیقه‌ای نکنند.

وی ادامه داد: تیم ملی باید روی بازیسازی از عقب زمین هم کار کند، چون این توانایی را دارد. حتی می‌توان در مواقعی که ارسال‌ها مستقیم صورت می‌گیرد، توپ‌های بلند را هدف‌دار ارسال کرد. هافبک‌ها باید فضایی را ایجاد کنند که بیشتر شوت بزنند. سانتر‌ از جناحین خوب است و بار‌ها از این راه به گل رسیده‌ایم ولی باز هم می‌تواند بهتر باشد. در مجموع مشخص است که تیم ملی بعد از حضور کی‌روش از لحاظ فنی و تاکتیکی تغییر کرده و این مربی در این مدت کم توانسته تاثیرگذار باشد. وقت برای کار کم است ولی شناختی که از قبل وجود داشته باعث شده کار‌های تئوری جواب دهد و هماهنگی نسبی به دست آید.

رضایی درباره اینکه آیا با وجود تاکتیک‌های مشابه تیم ملی در جام‌های جهانی 2014 و 2018 و همچنین بازی‌های دوستانه اخیر، دست تیم ملی برای حریفان در جام جهانی 2022 رو نشده، تصریح کرد: 90 درصد ترکیب اصلی تیم ملی مشخص است و شاید یکی دو تغییر در پست‌هایی ایجاد شود ولی همه تیم‌ها از لحاظ نفری این شرایط را دارند. از لحاظ تاکتیکی اما تیم‌های دیگر به شرایط ما واقف هستند و می‌دانند که با چه رویکردی در زمین حاضر می‌شویم.

بازیکن پیشین تیم ملی گفت: به غیر از بازی مقابل انگلیس برابر حریفانی مثل ولز و آمریکا می‌توانیم از تاکتیک همیشگی‌مان استفاده نکنیم. ولز دو مهره چپ و راست دارد که هم سرعتی هستند و هم دریبل می‌زنند و به غیر از این دو بازیکن مهره‌های آنچنان تاثیرگذار خوبی ندارند. حتی گرت بیل هم دیگر آن بازیکنی که در رئال بود، نیست. او به یک بازیکن تنبل تبدیل شده و تحرک و شادابی دوران جوانی‌اش را ندارد. دفاع‌های ولز ضعیف هستند و می‌توانیم به این تیم آسیب برسانیم. مقابل ولز و آمریکا نمی‌توانیم مثل نیمه دوم سنگال بازی کنیم.

رضایی درباره عدم حضور مربی ایرانی در کادرفنی تیم ملی عنوان کرد: مربیانی هستند که بتوانند به کی‌روش کمک کنند. وحید هاشمیان با شناختی که از بچه‌ها و شرایط  دارد می‌تواند به تیم ملی کمک کند. فدراسیون می‌تواند در این زمینه اقدام کند و کی‌روش هم می‌تواند در این موضوع انعطاف داشته باشد. بین بازیکن و سرمربی باید در داخل زمین و رختکن و بیرون از زمین و حتی در فضای اردویی ارتباط خوبی شکل بگیرد و یک مربی ایرانی می‌تواند در این مورد کمک زیادی کند و مؤثر باشد.

5960