۱۰ نکته از بازی استقلال - سپاهان؛ افتتاحیه پرتغالی با رنگ زرد!

۱۰ نکته از بازی استقلال - سپاهان؛ افتتاحیه پرتغالی با رنگ زرد!

پایگاه خبری فوتبالی- یک: حتی اگر نتیجه بازی افتتاحیه لیگ برتر برعکس هم بود برای قضاوت در مورد استقلال ساپینتو و سپاهان مورایس باید چند هفته صبر کنیم. وقتی کل کادر فنی دو تیم تغییر کرده اند هر نتیجه ای که در هفته های اول به دست می آید قطعا نمی تواند ملاک سنجش باشد.

دو-ولی چیزی که در اولین بازی استقلال به شدت توی ذوق می زد ترکیب اولیه این تیم بود. در هفته های آخر فصل قبل هم مجیدی به طور همزمان از جلالی و سلمانی استفاده می کرد، دو بازیکنی که نشان دادند استفاده همزمان از آنها قابلیتهایشان را به شدت کاهش می دهد . مخصوصا وقتی از سلمانی در پست وینگر استفاده می شود انگار فوتبالش کشته می شود.

سه-مورد بعدی در ترکیب استقلال حضور توأمان روزبه چشمی و سیلوا در قلب خط دفاعی بود. سیلوا وقتی از مرکز خط دفاعی به کناره ها می رود قدرت رهبری اش به شدت کاهش پیدا می کند و البته کند هم می شود.

چهار-فوتبال سپاهان بر یک نکته ساده استوار بود: جمع شدن در زمین خودی و کوچک کردن فضاها و سپس استفاده از ضدحملات سرعتی از کناره ها که به خوبی از پس آن برآمدند . در واقع چیزی که تخصص استقلال مجیدی بود را مورایس علیه استقلال به کار برد.

پنج-در پرسپولیس ایرادی که به رامین رضاییان گرفته می شد خالی بودن فضای پشت سرش بود، شاید به همین دلیل ساپینتو سلمانی را در آن نقطه بازی داد، اما عقب بازی کردن سپاهان این نقطه ضعف رامین را کشت و استفاده از سرعت اضافه شدن رضاییان و گامهای بلندش باعث زدن گل دوم توسط او شد.

شش-استقلال بسیار تیم پرمهره ایست اما این تیم شلخته و شلوغ بسته شده و در برخی پستها بالانس نیست. مأموریت مهم ساپینتو خلوت کردن این تیم به خصوص در خط حمله است که باعث می شود تیم تمرکز بهتری داشته باشد. 

هفت-نکته ای که در سپاهان خیلی به چشم می آمد نظم خطوط سه گانه این تیم بود. از آن درهم ریختگی تیم محرم خبری نبود و این تیم به خصوص در خط دفاع هم سختگیر بازی می کرد هم بدون اشتباه. 

هشت-مشکلی که در این چند سال و به خصوص در فصل قبل سپاهان داشت عملکردنوسانی این تیم در طول فصل بود. هر جا که سپاهان لازم بود ببرد و خود را تثبیت کند همانجا وا می داد ، باید ببینیم مورایس می تواند این معضل بزرگ سپاهانیها را حل کند یا نه. زمان نشان خواهد داد.

نه-تابوی نباختنهای استقلال باید یک جا شکسته می شد که بالاخره این رکورد به دست خود سپاهان شکسته شد تا بار روانی آن از دوش استقلالیها برداشته شود. 

۱۰-در هفته های آتی انتظار می رود با حضور محمد محبی ، کاوه رضایی و مهدی قایدی و صالح حردانی در ترکیب استقلال به تیم خیلی خیلی بهتری تبدیل شود، اما مشکل اصلی آنجاست که آنها یا با تیم کم تمرین کرده اند یا تازه اضافه شده اند و زمان می برد تا در استقلال جا بیافتند. 

پی نوشت۱: بازنده بزرگ هفته اول لیگ برتر برگزارکنندگان بودند که بخاطر الزامات فیفا مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه ، آقایان را هم از حضور در ورزشگاهها محروم کردند تا افتتاحیه لیگ سوت و کور برگزار شود. ماجرایی که در هفته دوم هم ادامه خواهد داشت.

پی نوشت ۲: صدا و سیما خطاب به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و باشگاه استقلال می گوید حق پخش را نمی دهیم که هیچ، اجازه نمی دهیم از تبلیغات محیطی خودتان هم استفاده کنید. پاسخ محکم و قاطع صدا و سیما به درخواست منطقی باشگاه استقلال! 

پیمان خنافری/ پایگاه خبری فوتبالی