مدیریت سنتی و قراردادهای دلبخواه عامل شکست در پروند‌ه‌های بین‌المللی

مدیریت سنتی و قراردادهای دلبخواه عامل شکست در پروند‌ه‌های بین‌المللی

پایگاه خبری فوتبالی - کارشناس فوتبال گفت: باشگاه‌های ما از وکلای مسلط به امور حقوق بین‌الملل ورزشی استفاده نمی‌کنند و فقط گاهی اوقات می‌خواهند قراردادی با یک بازیکن یا مربی خارجی امضا شود.

به گزارش فوتبالی، بیژن ذوالفقار نسب در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد دلیل شکست باشگاه ها  و فدراسیون فوتبال کشورمان در پرونده‌های حقوقی بین‌المللی مانند مارک ویلموتس ، آندره آ استراماچونی، گابریل کالدرون و...اظهار داشت: فوتبال ما کاملا سنتی اداره می‌شود و علم مدیریت اکثر باشگاه‌های ما مربوط به 40-50 سال گذشته است و اکثر مدیرانی که در 20 یا 25 سال اخیر کار مدیریت دولتی در باشگاه ها یا فوتبال ما انجام داده‌اند روال سنتی را در پیش گرفته اند. گاهی فقط به خاطر اینکه فلان فرد یا فلان مربی آدم خوبی است با او قرارداد امضا کرده‌ایم و عاقبتش همین می‌شود.

وی افزود: باشگاه‌های ما از وکلای مسلط به امور حقوق بین‌الملل ورزشی استفاده نمی‌کنند و فقط گاهی اوقات می‌خواهند قراردادی با یک بازیکن یا مربی خارجی امضا شود. در حالیکه برای امضای هر قرارداد به خصوص با فرد خارجی باید از وکلای مسلط به حقوق ورزش استفاده کنیم. وکلایی که شاید در کشورمان تعدادشان زیاد نباشند اما در عرصه بین‌المللی شخصیت‌های برجسته‌ای هستند و حقوق سالیانه آنها گاهی شاید به 300 هزار دلار هم نرسد اما از آنها استفاده نمی‌کنیم و مجبور می‌شویم چندین میلیون دلار جریمه بدهیم.

ذوالفقارنسب تصریح کرد: در حال حاضر به مربیان و بازیکنان خارجی به خاطر قراردادهای  اینچنینی در لیگ برتر و حتی تیم ملی شاید حدود 15 تا 20 میلیون دلار پول و غرامت پرداخت کرده‌ایم و باید نسبت به قراردادها حساس باشیم.

وی تأکید کرد: مدیران نباید فقط با سلیقه و منطق خودشان به دنبال امضای قرارداد باشند که در آن صورت شاهد رخ دادن چنین فاجعه‌هایی خواهیم بود.

این کارشناس فوتبال گفت: باید یک دستورالعملی به همه فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها ابلاغ شود و آنها را ملزم کنیم تا تمامی قراردادهای بین‌المللی تحت کنترل و نظارت یک وکیل حقوقی تحصیلکرده و مسلط و دارای مدرک بین‌المللی امضا شود.

وی با اشاره به پرونده‌های زیادی بین‌المللی علیه باشگاه‌های کشور اظهار داشت: متأسفانه زمان عقد قرارداد مدیران شاداب و سرحال هستند اما به دلیل اینکه قرارداد خوبی امضا نشده و این قراردادها تحت نظارت یک وکیل حقوقی بین‌المللی انجام نشده شاهد چنین اتفاقات تلخی هستیم.

1470