استقلال؛ قهرمان بلامنازع و چند ملیتی/ رکوردشکنی شیرین با فرهاد

استقلال؛ قهرمان بلامنازع و چند ملیتی/ رکوردشکنی شیرین با فرهاد

پایگاه خبری فوتبالی - استقلال در لیگ برتر بیست و یکم بدون باخت قهرمان شد و تمامی رکوردهای مثبت فوتبال را به خود اختصاص داد اما آن تیم قهرمان دچار تغییرات گسترده‌ای شده است.

به گزارش فوتبالی و به نقل از فارس،  تیم استقلال در لیگ برتر بیست و یکم بعد از 9 سال قهرمانی خاطره‌ انگیزی به دست آورد تا هوادارانش  در ورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی 9 خرداد 1401 را تا آخر عمرشان فراموش نکنند. شبی که فرهاد مجیدی با چشمانی اشکبار روی سکوی قهرمانی رفت، خیلی‌ها آن شب گریه‌ مجیدی را اشک شوق تعبیر کردند و  اینکه تیمش توانسته تمامی رکوردهای مثبت لیگ را جابه جا کند البته  مجیدی بعد از اینکه هواداران استقلال را به آرزوی شان رساند ایران را ترک کرد تا در یک تیم اماراتی با دستمزدی 40 میلیارد تومانی سرمربی تیم کلبای امارات شود. 

استقلال با 19 برد یازده مساوی و بدون شکست قهرمان شد. مستحکم ترین خط دفاع با 10 گل خورده هم در اختیار آبی‌پوشان تهرانی بود. دژ مستحکم استقلال حتی بعد از جدایی ناخواسته محمد حسین مرادمند و سیاوش یزدانی از این تیم همچنان دست نیافتنی بود چون مدافعی خوش قامت با قدرت بازیسازی به استقلال آمد. داسیلوا برزیلی خیلی زود و خوب جای مدافعان سربازی استقلال را پر کرد تا فرهاد مجیدی حتی بدون چشمانش هم قهرمان شود. مجیدی مردامند و یزدانی را چشمان خود در استقلال نامیده بود. هواداران استقلال به دلیل اینکه توانستند به امپراتوری 5 ساله پرسپولیس در لیگ برتر پایان دهند قهرمانی‌ بیشتر به دلشان نشست.

استقلال بعد از قهرمانی و جدایی فرهاد مجیدی روزهای طلایی نداشت و فضایی غبارآلود بر باشگاه حکمفرما شد. جدایی سرمربی از یک طرف و خریدهای گرانقیمت پرسپولیس رقیب سنتی از طرف دیگر باعث ناراحتی هواداران استقلال شده بود. ضمن اینکه سپاهان محمد دانشگر یکی از مدافعان خوب فصل گذشته استقلال را با دستمزدی چندین میلیاردی جذب کرد. از سویی دیگر سعید صادقی دیگر بازیکنی که در تیررس استقلال بود ناگهان با پرسپولیس قرارداد امضا کرد. همین مسایل باعث عصبانیت هواداران استقلال شد و محمد مومنی عضو فوتبالی هیات مدیره باشگاه استقلال هم به طور تلویحی مدعی شد که پرسپولیس با آپشن دعوت به تیم ملی بازیکنان را جذب می‌کند، گفته‌ای که باعث شد کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مومنی را احضار کند. 

در هر حال جدایی بازیکنان و بلاتکلیفی باشگاه شرایط را برای مصطفی آجورلو مدیرعامل باشگاه قهرمان سخت‌ کرد، باشگاه هم بلافاصله به جواد نکونام سرمربی فولاد خوزستان پیشنهاد داد و بعد از کش و قوس فراوان نکونام با انتشار بیانیه‌ای از حضور در استقلال عذرخواست و در نهایت او یک مربی پرتغالی به نام ساپینتو را برای استقلال انتخاب کرد.  مربی که در روز معارفه‌اش حسابی از استقلال تعریف کرد و وعده 4 قهرمانی با استقلال را به هواداران داد! وعده‌ای که برخی کارشناسان آن را غیر حرفه ای دانستند.

5 ملی پوش استقلال در آخرین بازی فصل مقابل نفت مسجدسلیمان  به اردوی تیم ملی نرفتند تا برای تیم‌شان بازی کنند مساله‌ای که باعث عصبانیت اسکوچیچ شد و سرمربی آرام تیم ملی اعلام کرد به جای آنها نفرات دیگری دعوت خواهد کرد اما با انتشار بیانیه‌ عذرخواهی استقلال ، اسکوچیچ دوباره ملی پوشان را به اردو فراخواند. 

استقلال در زمینه مدیریتی هم فصل گذشته دست به کار بزرگی زد و تبلیغات محیطی را از سازمان لیگ گرفت تا خودش انجام بدهد اما اکنون مسئولان سازمان لیگ معتقدند که کارگزار این باشگاه بیش از 30 میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و وعده‌های درآمدزایی 500 میلیاردی ظاهرا محقق نشده است. با این حال آجورلو این مرتبه وعده راه اندازی شبکه ماهواره‌ای استقلال را داده تا از این طریق درآمدزایی کلانی داشته باشد!

استقلال فصل قبل قهرمانی بلامنازع لیگ شد قهرمانی که برخی کارشناسان می‌گفتند فوتبال را زیبا و تماشاگر پسند بازی نمی‌کند اما در فوتبال هیچ وقت به فوتبال زیبا امتیاز نمی‌دهند و فرهاد مجیدی هم با توجه به این اصل تیم استقلال را با فلسفه فوتبالی خودش به میدان می‌فرستاد البته گابریل پین مربی ایتالیایی و بی حاشیه استقلال هم در این قهرمانی و استحکام خط دفاعی این تیم نقشی اساسی داشت. آبی پوشان بدون تعارف فصل گذشته یک تیم چند ملیتی بودند،تیمی که رودی ژستد و یاماگا فرانسوی، داسیلوای برزیلی و پین ایتالیایی را در اختیار داشت. در پایان فصل البته از این جمع فعلا یامگا و داسیلوا احتمال ماندنشان در تیم قهرمان وجود دارد.

آنچه مسلم است اینکه استقلال برای تکرار قهرمانی با توجه به تغییراتی که در کادرفنی و بازیکنانش ایجاد شده کار آسانی ندارد بخصوص اینکه رقبایی مثل سپاهان و پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات پرسر وصداتر و بهتر عمل کرده‌اند ولی خرید بازیکن ضامن موفقیت یک تیم برای فصل آینده نیست هرچند گفته می‌شود که آجورلو مدیرعامل باشگاه استقلال هم احتمالا قصد شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال را دارد و به این ترتیب دیگر شاید فقط سایه‌ای از آن تیم قهرمان باقی بماند.

البته استقلالی‌ها امیدوارند قبل از آغاز لیگ برتر فصل آینده  مسابقه سوپرجام برگزار شود تا با یک جام قهرمانی دیگر فصل بعد را هم استارت بزنند. حریف آنها نساجی مازندران است که  حمید مطهری مربی سابق پرسپولیس هدایتش را برعهده دارد. قهرمان لیگ و جام حذفی با دو سرمربی جدید به مصاف هم خواهند رفت. ساپینتو مربی پرتغالی استقلال خیلی امیدوار است که با یک جام قهرمانی خودش را به هواداران استقلال ثابت کند اما شکست دادن نساجی حتی در ورزشگاه آزادی آسان نیست. بخصوص اینکه تنها باخت فصل گذشته آبی پوشان را همین تیم در جام حذفی رقم زد. ساپینتو اگر بتواند با برد نساجی تیمش را قهرمان کند می‌تواند خیلی زود محبوب هواداران آبی شود هرچند خودش هم می‌داند کار دشواری پیش رو خواهد داشت تا دوباره استقلال را قهرمان کند 4 جام قهرمانی که جای خود دارد. 

1470

99 نظر