ماجدی: باید سد محکمی برای جلوگیری از پرخاشگری به داوران ایجاد کنیم

ماجدی: باید سد محکمی برای جلوگیری از پرخاشگری به داوران ایجاد کنیم

پایگاه خبری فوتبالی- سرپرست فدراسیون فوتبال گفت: سه نفر در فوتسال باید حقوقی برابر با کارگر معدن بگیرند.

به گزارش فوتبالی، میرشاد ماجدی در زمان سخنرانی خود در کلاس داوری فوتسال اظهار داشت: خوشحالم در خدمت داوران فوتسال هستم. از داوران عزیزم افشاریان و اعضای کمیته داوران تشکر می‌کنم.  در سال ۱۹۹۲ برای اولین بار وارد جام جهانی فوتسال به میزبانی هنگ کنگ شدیم و در گروه هلند، اروگوئه و ایتالیا قرار گرفتیم. روی کاغذ کسی فکر نمی کرد این تیم بتواند حرکت کند. به قول افشاریان ۱۲۰ هزار تومان برای داوران فوتسال پول نیست. همه برای عشق و علاقه کار می‌کنند. فوتسال و فوتبال ساحلی زیر مجموعه فوتبال هستند اما باید تلاش خود را چند برابر کنیم. این دو رشته جزو بزرگان جهان هستند و اگر پیشرفت نمی‌کنیم باید حداقل جزو ۴-۳ تیم برتر بمانیم.

وی افزود: در سال ۱۹۹۲ حسین عسگری به عنوان داور همراه ما بود و حتی شاید خودش هم فکر نمی کرد داور فینال شود. اما جزو قدیمی ها و افسانه های فوتسال است. این رشته در ایران ریشه تاریخی دارد. اگر به کشورهای حاضر در جام جهانی نگاه کنید، شاید الان اسم هایی را ببنید که سنخیتی با فوتبال نداشته باشند. ما در زمین های خاکی و آسفالت همین رشته را اجرا می کردیم. در آن زمان توپ تنبل نبود اما در ادامه قوانین جدیدی آمد.

سرپرست فدراسیون فوتبال تصریح کرد: آقای گالان عزیز توقع داریم در جام جهانی آینده دست کم کوبل داوری از ایران دعوت شود. در قرعه کشی جام جهانی به اینفانتینو گفتیم آمدیم صدای مظلومیت خود را به گوش جهان برسانیم. با این تحریم ها و مسائلی که برای ایران ایجاد شده از شما به عنوان یک انسان آزاده خواهش می کنم به جز موارد مالی نگاه ویژه ای به ایران داشته باشید و امیدواریم این اتفاق بیفتد.نمی‌گوییم هر چهار داور بازی ایرانی باشند اما دست کم کوبل داوری از ایران به جام جهانی دعوت کنید.

ماجدی افزود: درباره مسائل مالی ۳-۲ روز قبل خدمت افشاریان و همکارانش بودم و آنها از ما امضا گرفتند حق الزحمه داوری را در سال آینده افزایش خیلی خوبی بدهیم. دست کم مبلغ افزایش یافته ای که قبلاً پرداخت نشده بود بتوانیم پرداخت کنیم. با وجود محدودیت ها و مشکلات  مالی فدراسیون، حرکت رو به جلوی ما متوقف نشده است. کلاس ها برگزار می‌شود و همچنین اعزام تیم‌های مختلف در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان یک عضو این خانواده که خودم بازیکن و مربی فوتسال بودم می‌دانم سه عضو در این رشته باید برابر کار در معدن پول بگیرند. داور، مربی و دروازه بان فوتسال باید بیش از این حفاظت شوند‌. نکته و کلیدی این است که روانشناسی حین بازی در فوتسال خیلی مهم است. یادم است داور ۲۷ ثانیه مانده به پایان بازی سوت زد و پنالتی دوم را گرفت. خودم در سالن بودم که دیدم پس از گل شدن آن پنالتی چه مسائلی ایجاد شد

ماجدی ادامه داد: تمام توضیحات عزیزان خوب است اما جو سالن و روانشناسی در بازی حرف اول و آخر را می‌زند. خیلی از داوران در لحظه ای که باید مدیریت بحران کنند، تصمیم صحیح بگیرند یا قانون را خم کنند، این کار را انجام نمی دهند‌. فیدبک این موضوع به کمیته داوران، فدراسیون و کمیته فوتسال باز می گردد.

سرپرست فدراسیون فوتبال گفت: می دانم حقوق شما کم است و پول خاصی نمی گیرید و شاید تمرکز نداشته باشید‌ اما این مسئولیت را قبول کرده اید. اگر گلاره ناظمی ۱۲۰ هزار تومان می‌گیرد، در عوض به حدی خوب کار کرده که داور فینال جام جهانی می‌شود و پرچم کشور را بالا می‌برد. نمی‌خواهم توجیه کنم که نباید فدراسیون فوتبال و کمیته داوران نباید هزینه ها را افزایش بدهد و شأن و شخصیت داوران را در نظر نگیرد اما یک شبه نمیتوان راه صد ساله رفت. در کنار تمام همکارانم در هیات رییسه بستری را فراهم می کنیم که داوران هم انتفاع بیشتری ببرند.

ماجدی اضافه کرد: هفته قبل اعضای مستقل کمیته های انضباطی و اخلاق و استیناف را خواستم. دنبال شرط و مقرراتی هستیم از پرخاشگری مربی و بازیکن به داور  جلوگیری کنیم. سعی داریم سد بسیار خوبی را با حمایت ارکان قضایی در لیگ فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی به وجود آوریم.  

وی افزود: همه ما فوتبال خود را با اسپانیا و ایتالیا مقایسه می کنیم اما بحث ها و جنجال‌های  مربوط به داوری خود را با آنها مقاسیه نمی کنیم. بازیکن در خارج از کشور پس از پنالتی و دریافت کارت زرد سر خود را پایین می‌اندازد و می‌رود. اینجا روی اوت دستی و کرنر جنجال ایجاد می شود. خیلی از تیم های ما ضمن احترام به آنها سعی دارند با سفسطه گری کار را جلو ببرند. به کمیته انضباطی و اخلاق پیشنهاد دادیم راه بازدارنده ای درمورد اعتراض به مظلوم ترین قشر فوتبال یعنی داوران ایجاد کنیم. این پیشنهاد هم باید در هیات رییسه تصویب شود.

4154

82 نظر