به استقبال هفته 29؛ آیا بالاخره ...!

به استقبال هفته 29؛ آیا بالاخره ...!

پایگاه خبری فوتبالی-  لیگ برتر به نزدیکی‌های پایانش رسیده و حالا هفته 29 و یک قدم مانده به آخر و دیدارهایی تعیین‌کننده هم در بالای جدول (بین سپاهان و پرسپولیس که می‌خواهند بعد از سند خوردن قهرمانی به نام استقلال، نایب‌قهرمانی را برای خود کنند) و هم در پایین جدول (بین 3 تیم نفت، فجر و شهرخودرو که فقط یکی از آنها بقایش قطعی می‌شود).

* سوال

  استقلال بالاخره می‌بازد؟ روند بدون شکست استقلال که از هفته اول فصل استارت خورده بود احتمالا این هفته به آخرین چالش پیش رویش می‌رسد: نباختن به مس در رفسنجان. تیم مجیدی در 28 هفته اخیر، هرگز بدون امتیاز زمین را ترک نکرده و تقریبا رکوردی در تاریخ فوتبال ایران نبوده که به نامش زده نشود. مس اما قصه دیگری دارد چراکه صاحب یک رکورد ویژه در این فصل لقب است: تنها تیمی که بیشتر از یک گل در یک بازی وارد دروازه استقلال کرده است. استقلال این فصل برابر تمامی رقبایش حداقل یک بار کلین‌شیت کرده ولی این رکورد، می‌تواند توسط مس با گلزنی در بازی این هفته شکسته شود چون آنها در بازی رفت هم 2 گل به تیم مجیدی زدند. تبصره ویژه هفته 29 در تاریخ لیگ برتر برای استقلال این است که آنها هرگز به عنوان مهمان در این هفته شکست نخورده‌اند. رکورد تاریخی استقلال در نباختن، برای شکسته شدن نیاز به این دارد که ربیعی هم طلسمش را بشکند و بالاخره در تمام دوران مربیگری‌اش، سرخابی‌ها را شکست دهد.

  فجر بالاخره می‌برد؟ نه تنها خود فجری‌ها که احتمالا در دایره جغرافیای فوتبال ایران هم کسی یادش نمی‌آید آخرین بار آنها از کدام بازی با دست پر و 3 امتیاز کامل بیرون آمدند. تعلل در برکناری کلانتری و سپس انتخاب عجیب سرآسیایی، درنهایت خروجی‌ای جز هل دادن فجر به سمت دره سقوط نداشته است. 23 بازی بدون برد یعنی نماینده شیراز شاید این فصل همان آسانسوری باشد که از لیگ یک به سمت لیگ برتر بالا آمد و حالا باید همین مسیر را در جهت برعکس برگردد. فجر برای بردن باید گل بزند و گل نخورد و این دقیقا همان کیمیایی است که در تیم سرآسیایی دیده نمی‌شود؛ آنها در 16 تا از 20 بازی آخرشان بدون زدن گل زمین را ترک کرده و تنها در 5 تا از 23 بازی آخرش موفق به بسته نگه داشتن دروازه شان شده‌اند.

  قصه سقوط تمام می‌شود؟ 2 بازی تا پایان فصل مانده و این یعنی فجر 17 و شهرخودرو 16 امتیاز در بهترین حالا به 23 و 22 امتیاز می‌رسند که با توجه به انجام یک بازی با پرسپولیس، تقریبا بعید است. بنابراین نفت بهترین فرصت را دارد تا این هفته و در بازی با صنعت نفت (که اولا مدت‌هاست بردن یادش رفته و ثانیا طبق روال حضور هر ساله منصوریان در هفته‌‎های پایانی، به بردن علاقه‌ای ندارد)، بقایش را با برد قطعی کند چرا که مسجدسلیمانی‌ها در هفته پایانی مهمان استقلال قهرمان هستند آنهم در روز اهدای جام که بردن و بقا را خیلی سخت می‌کند. نفت با بردن بازی این هفته، رای به موفقیت عملیات غیرممکن بقا توسط رضا مهاجری می‌دهد.

* عدد

  100: یک بازی ویژه برای جواد نکونام در خانه و برابر سپاهان. او این هفته برای صدمین بار سرمربیگری در تاریخ لیگ برتر را تجربه می‌کند. تجربه‌ای که با نساجی استارت خورد و حالا به فولاد رسیده است: 15 بازی ابتدایی سرمربیگری روی نیمکت نساجی و بقیه با فولاد. آمار او در 99 بازی قبلی چنین است: 38 برد، 38 مساوی و 23 باخت.

  550: یک عدد رشک‌برانگیز برای امیر قلعه‌نویی که این هفته سرمربیگری شماره 550 خودش را در تاریخ لیگ برتر سپری می‌کند. استارت دوران مربیگری قلعه‌نویی از لیگ دوم و روی نیمکت استقلال اهواز خورد و با عبور از استقلال، مس، سپاهان، تراکتور، ذوب‌آهن و ملوان حالا به گل‌گهر رسیده است. اگر ماجرای بازیکن گابنی نبود، قلعه‌نویی همین فصل به عدد جاودانه 1000 امتیاز در تاریخ لیگ برتر می‌رسید.

  600: طالع نحس رسیدن به 600 گل خورده در تاریخ لیگ برتر، روی سر هر دو تیم فولاد و سپاهان در بازی رودرروی‌شان در این هفته می‌چرخد. سپاهان به عنوان یکی از 4 تیم همیشه حاضر در تاریخ لیگ برتر تنها 3 گل خورده تا این مرز فاصله دارد و فولاد که تنها در هفتمین دوره لیگ برتر، غایب بوده با 599 گل خورده وارد زمین بازی با سپاهان می‌شود. روی کاغذ، چنین می‌توان پیش‌بینی کرد که فولاد این هفته به 600 گل خورده در تاریخ لیگ برتر می‌رسد ولی سپاهان با وجود نزدیک‌تر شدن به آن، فعلا نمی‌رسد.

گزارش از علیرضا خطیبی/ پایگاه خبری فوتبالی

138 نظر