توضیحات وزیر ورزش درباره ماهیت جدید فدراسیون‌ها و تاثیر تحریم بر فوتبال

توضیحات وزیر ورزش درباره ماهیت جدید فدراسیون‌ها و تاثیر تحریم بر فوتبال

پایگاه خبری فوتبالی- وزیر ورزش و جوانان در خصوص تاثیرات تحریم و لایحه جدید برای تغییرات در ماهیت فدراسیون‌ها صحبت کرد.

به گزارش فوتبالی و به نقل از فارس، مسعود سلطانی فر در نشست وبیناری با مدیران کل استانی که با حضور دادستان دیوان محاسبات کشور برگزار شد، به نقش ورزش در ایجاد وحدت و غرور ملی در میان آحاد مردم کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه تحریم های ظالمانه و ناعادلانه تاثیرات گسترده خود را روی ورزش هم گذاشته؛ بطوریکه بسیاری از مشکلات کنونی ورزش کشورمان و برخی فدراسیون ها ناشی از همین تحریم هاست. به عنوان مثال فدراسیون فوتبال نتوانسته از منابع ارزی خود در فیفا استفاده کند و تیم های باشگاهی هم نتوانسته اند از میزان پاداشی که به آنها تعلق گرفته برخوردار شوند. در این بین پرسپولیس با دو بار راهیابی به فینال لیگ قهرمانان، بیش از 3 میلیون دلار از کنفدراسیون آسیا طلبکار است یا حتی استقلال و تراکتور هم که در این دوره از مرحله گروهی صعود کردند از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلبکارند.

وی ادامه داد: فدراسیون فوتبال و باشگاه ها نمی توانند از منابع قانونی خود در فیفا و کنفدراسیون آسیا استفاده کنند. در این راستا با رییس فیفا و رئیس کنفدراسیون آسیا چندی پیش در فینال لیگ قهرمانان صحبت کردم، بارها نامه نگاری انجام شده و در ظاهر هم قول حل مشکل را دادند اما کوچکترین اقدامی ندیدیم. در این بین هر چند جنجال سازی های مختلف هم دیدیم اما واقعیت آن است که تحریم های ناعادلانه و ظالمانه باعث شد که حتی نتوانیم از منابعی که بصورت قانونی به فوتبال ایران تعلق دارد، استفاده کنیم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان بخشی از دستاوردهای ورزش کشور، المپیک ریو را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در این دوره 8 مدال شامل 3 طلا، یک نقره و 4 برنز بدست آوردیم که دومین نتیجه برتر کاروان ایران در تاریخ المپیک است. در جام جهانی 2018 فوتبال هم در گروه موسوم به مرگ با برترین های قاره های آفریقا، اروپا و قهرمان نمایش بسیار خوبی از فوتبال ارائه دادیم و با 4 امتیاز بیشترین امتیاز ایران در ادوار مختلف را بدست آورد و بهترین نتیجه را در پنج دوره حضور جام جهانی گرفتیم.

وی به نتایج تیم ملی فوتبال ایران در جام ملتهای 2019 اشاره کرد و گفت: در این دوره تیم ملی بعد از 14 سال به مرحله نیمه نهایی رسید و در این سال ها تیم های ایرانی هم حضور موفقی در لیگ قهرمانان داشتند بطوریکه پرسپولیس دو بار فینالیست شد. در این دوره هم تیم های استقلال، پرسپولیس و تراکتور به جمع هشت تیم برتر غرب آسیا راه یافتند که بسیار ارزشمند است و امیدوارم بعد از سال ها یکی از این سه تیم بتوانند جام قهرمانی را به عنوان یک تیم ایرانی به ارمغان آورند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: اساسنامه فدراسیون ها اصلاحات اساسی شده و در جلسه اخیر هیات دولت به تصویب نهایی هم رسید و به شورای نگهبان ارسال شد. در این سال ها امور جاری و مالی فدراسیون ها هم به نحو قابل توجهی ساماندهی شده است.سلطانی فر یادآور شد: در آستانه برگزاری المپیک توکیو قرار داریم و خوشبختانه 60 سهمیه بدست آمده و روند آمادگی ورزشکاران هم به خوبی پیش رفته است. به امید خدا حضور مقتدرانه در المپیک خواهیم داشت. از مدیران کل استان‌ها انتظار داریم حمایت‌های لازم را از ورزشکارانی که در مسابقات انتخابی کسب سهمیه شرکت نمودند بعمل آورده و مشکلات اداری و حرفه‌ای آنان را حل کنند.


7474

196 نظر