صفیری: زیرساخت ورود سیستم VAR را نداریم

صفیری: زیرساخت ورود سیستم VAR را نداریم

خبرگزاری فوتبالی- سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: امروز از داوران تست کرونا گرفته شد، اما اعتباری به آن نیست و باز هم تست گرفته می‌شود.

به گزارش فوتبالی به نقل از تسنیم، اسماعیل صفیری در حاشیه گرفتن تست کرونا از داوران فوتبال، درباره اینکه چرا تست‌های کرونا زودتر گرفته نشد، اظهار داشت: داوران در سطح کشور پراکندگی بسیاری دارند و مانند تیم‌ها نیستند که به تعداد 30 نفر تشکیلات داشته باشند. کمیته و دپارتمان داوری مسئولیت داوران کشور را بر عهده دارند. با بررسی‌ها انجام شده و مذاکره با سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، قرار بود گردهمایی داوران برگزار شود، اما پروتکل‌های بهداشتی اجازه این کار را ندارد. در نهایت، مجبور شدیم برگزاری کلاس‌های مختلف در استان‌ها را پیش‌بینی کنیم که برخی استان‌ها در وضعیت قرمز به سر می‌برند. بنابراین، تصمیم گرفتیم داوران را با رعایت پروتکل بهداشتی، اینجا جمع کنیم.

وی افزود: همان‌طور که دکتر خانلری گفت، این تست‌ها اعتباری ندارند و باز هم از داوران چه قبل از مسابقات و چه پس از آن، تست گرفته خواهد شد. این‌طور نیست که یک بار از داوران تست کرونا گرفته شود. الان زمان مناسبی برای گرفتن تست بود. امروز تنها گردهمایی بود و بعدازظهر نیز کلاس «فیتنس» را خواهیم داشت. امیدوارم با کمک داوران بتوانیم ادامه لیگ را پشت سر بگذاریم.

سرپرست کمیته داوران فداسیون فوتبال درباره اینکه چرا تنها از داوران وسط برای شرکت در کلاس‌های امروز دعوت شده است، گفت: به خاطر محدودیت‌ها، این اتفاق افتاده است. داور مسئولیت تیم داوری شامل؛ دو کمک داور و داور چهارم را برعهده دارد و موارد مطرح شده در کلاس‌ها را به داوران دیگر انتقال می‌دهد. داوران پشت دروازه نیز حذف شده‌اند.

صفیری در مورد گرفتن تست کرونا از داوران در استان‌ها تصریح کرد: ما 362 داور، کمک داور و ناظر داریم و در هر استانی که داوران مستقر هستند، سازمان لیگ با شرکت‌هایی که قرارداد دارد، از همه آنها پیش از وارد شدن به مسابقات تست مجانی کرونا گرفته خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا داوران ممنوع‌‌المصاحبه هستند، خاطرنشان کرد: داوران ممنوع‌المصاحبه نیستند. طبق بخش‌نامه‌های فیفا و AFC که ملزم به رعایت آن هستیم، داوران حق هرگونه اظهارنظر در مورد قضاوت‌های‌شان را، ندارند. آنها می‌توانند درباره مسائل شخصی‌شان در برنامه‌های مختلف شرکت کرده و صحبت کنند، اما در مورد قضاوت‌شان و کمیته و دپارتمان داوری نمی‌توانند صحبت کنند.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال در مورد بحث افزایش دستمزد داوران گفت: در ادامه لیگ تغییری برای دستمزدها نداریم، اما در آخرین جلسه کمیته داوران قرار شد که برای اولین جلسه شروع لیگ بیستم، بحث افزایش دستمزدها را تصویب کرده و به هیئت رئیسه سازمان لیگ ارسال کنیم. مطالبات داوران از گذشته نیز پرداخت شده است.

صفیری راجع به ورود سیستم‌های VAR به فوتبال ایران گفت: فعلاً سیستم VAR در دست مطالعه است، چرا که زیرساخت آن موجود نیست. این سیستم ارتباطی به کمیته داوران ندارد و به کمیته اجرایی و مسئولان برگزارکننده مسابقات ارتباط دارد. وقتی زیرساخت آماده باشد، داور VAR و کمک داور این کار را انجام خواهند داد.9697

16 نظر