هوش تاکتیکی و هیجانی استراماچونی؛ استقلال تاکتیکی‌ترین تیم لیگ

هوش تاکتیکی و هیجانی استراماچونی؛ استقلال تاکتیکی‌ترین تیم لیگ

پایگاه خبری فوتبالی- اگر بخواهید به توان تاکتیکی استقلال پی ببرید باید یک بار دیگر بازی این تیم با سپاهان را ببینید تا متوجه شوید اختلاف تاکتیکی این تیم با صدرنشین لیگ چیزی فراتر از فاصله آنها در جدول است.

به گزارش فوتبالی، استقلال اگرچه موفق به بردن سپاهان و رسیدن به صدر جدول نشد اما عیار تاکتیکی خود را در مقابل صدرنشین لیگ به رخ همه مدعیان کشید. استقلال که با نوع و سبک بازی خود عملا در اغلب دقایق بازی، سپاهان را از نظر تاکتیکی تحت تاثیر خود قرار داده بود، نشان داد که تاکتیکی ترین تیم فعلی لیگ برتر است و مدعی‌ترین تیم برای فتح لیگ.

استراماچونی با فکر و ایده جدید پا به فوتبال ایران گذاشته. فکر و ایده‌ای که با جدیت این مربی در تمرینات همراه شده و حاصل یک تیم تاکتیکی است که فوتبالی زیباتر و بهتر از همه رقیبانش ارائه می‌دهد. استراماچونی با هوشی مثال‌زدنی خیلی زودتر از مربیان خارجی دیگر به فضای روانی و حاشیه ای فوتبال ایران اشراف پیدا کرد و همین موضوع به کمکش آمد تا تیمش فقط و فقط به فکر فوتبال و نمایش خود در داخل زمین باشند. او به طرز حیرت‌آوری تمامی حواشی اطراف تیمش را کنترل و مهار کرده و توانست پس از شروع بد در ابتدای لیگ و حتی باخت در دربی، از همه فشارها و حواشی که می‌توانست کار او در ایران را تمام کند جان سالم به در برد. سرمربی ایتالیایی استقلال علاوه بر هوش تاکتیکی‌اش، هوش هیجانی‌اش را هم در کارزار لیگ به اثبات رسانده است.

استراماچونی تقریبا یک تیم جدید را در ابتدای فصل در دست گرفت. تیمی با تغییرات زیاد که چندان نمی‌شد بر روی گذشته آن حساب باز کرد. او علیرغم ضعف‌های مشهود مدیریتی در ساختار باشگاه، تیمی یک‌دل و متحد را ساخته و اجازه نداده فوتبال تیمش تحت تاثیر اتفاقات بیرون از زمین قرار گیرد. ضمن اینکه او در زمان کمی توانست بهترین سیستم، ترکیب و سازمان تاکتیکی را برای تیمش پیدا کند و اجازه نداد سعی و خطاها در پیدا کردن ترکیب و سیستم ایده‌آل، نارضایتی هواداران را برانگیزد.

بازی استقلال و شهرخودرو شاید تاکتیکی‌ترین جدال نیم‌فصل اول لیگ باشد. جدال بین دو تیمی که فوتبال با برنامه را ارائه می‌دهند. گل‌محمدی برخلاف اغلب مربیان باتجربه ایرانی، در اسارت روش‌های جواب‌داده و قدیمی تاکتیکی نمانده و به دنبال فوتبالی نوگرا است و این طرف استراماچونی که انگیزه‌اش برای ارتقای تاکتیکی استقلال مشهود است. مطمئنا نیم‌فصل دوم برای استقلال و سرمربی اش سخت‌تر از قبل خواهد شد چون به هر ترتیب رقبا برای مهار استقلال تاکتیکی، ضدتاکتیک‌های خود را رو خواهند کرد‌. به خصوص آنکه استقلال هنوز در فاز دفاعی ایراداتی دارد و این می‌تواند نقطه‌ای باشد که حریفان برای زدن ضربه به این تیم به خصوص در ضدحملات استفاده کنند. آماده نگه داشتن استقلال از نظر تاکتیکی در ادامه لیگ و تنوع بخشیدن به روش بازی به خصوص برای زمان‌هایی که حریفان رو به بازی انفعالی و تخریبی بیاورند از ماموریت‌های استراماچونی در راه رسیدن به قهرمانی لیگ است.

تحلیل از حجت شفیعی

1984

210 نظر