رونمایی از نمرات ژاوی در14 سالگی: سرنخهایی از یک ستاره در لاماسیا

رونمایی از نمرات ژاوی در14 سالگی: سرنخهایی از یک ستاره در لاماسیا

پایگاه خبری فوتبالی- بدون هیچ تردیدی، ژاوی ارناندز ستاره سابق باشگاه بارسلونا و تیم ملی اسپانیا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ بارسلونا و دنیای فوتبال است که از او به عنوان یکی از بهترین محصولات آکادمی لاماسیا یاد می شود.

به گزارش فوتبالی، ژاوی  از 11 سالگی وارد آکادمی لاماسیا شد و با گذر سالها تدریجا به یکی از اسطوره های این باشگاه تبدیل شد. ژاوی اخیرا در شرایطی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد که در طول سالهای حضورش در دنیای فوتبال،  به تمام افتخارات ممکن فوتبالی در سطح باشگاهی و ملی دست یافت. 

حالا روزنامه مارکا در گزارشی ویژه از مدرکی رونمایی کرده که حکایت از آن دارد که از  14 سالگی ژاوی مشخص بوده که او تبدیل به بازیکن مهمی در بارسلونا خواهد شد. این اطلاعات منتشره توسط مربیان تیم های پایه بارسا در پرونده ژاوی ثبت شده بود و حالا  در کتاب "لاماسیا؛ انسان سازی فراتر از ورزش"، به نوشته کریستین مارتین منتشر شده است.

توانایی قابل توجه ژاوی در سن 14 سالگی که حسابی به چشم مربیان وقت لاماسیا آمده بود،  جاگیری های عالی او در زمین بوده. یکی از مربیان آن زمان لاماسیا درمورد ژاوی نوشته بود:« بدون شک جاگیری های دقیق در زمین و کنترل عالی توپ، بهترین توانایی های ژاوی محسوب می شوند. او همیشه همان جایی است که باید باشد و همین حضور و پشتیبانی او برای هم تیمی هایش، یک فاکتور مثبت است. او ضعفش در سرعت را با کنترل عالی توپ و جا به جایی های دقیقش در زمین جبران می کند.»

در این سند قدیمی قید شده است که ژاوی در زدن ضربات ایستگاهی خوب است ولی می تواند بهتر شود. اتفاقی که با گذشت زمان رخ داد و ژاوی در دوران فوتبالش یکی از بهترین کاشته زنان بود.

مربیان لاماسیا معتقد بودند که ژاوی باید مشارکتش در حملات را بیشتر کند و یکی از نقاط ضعف او را آسان گیری در زمین در مواجهه با بازیکنان حریف عنوان کرده بودند. اینکه ژاوی بسیار تکنیکی است ولی جسارت و جنگجویی لازم را ندارد. آنها گفته بودند که ژاوی از لحاظ فیزیکی، انعطاف پذیری در زمین، سرعت های انفجاری و توازن در حرکاتش نیز باید بهتر شود.

بخشی از پرونده عملکرد ژاوی در باشگاه بارسلونا (لاماسیا)

نکاتی که در مورد ژاوی 14 ساله از سوی مربیان لاماسیا برجسته شده بود عبارتند از:

 تعادل: معمولی

هماهنگی: خوب، تمام حرکاتش در زمین درست هستند ولی سرعت لازم را ندارد

انعطاف پذیری: معمولی، از این حیث باید بسیار تمرین کند و بهتر شود

مهارت با توپ: بدون شک بزرگترین نقطه قوت او محسوب می شود. او می تواند تحت هر شرایطی روی توپ تسلط داشته باشد

استقامت ارگانیک: خوب، مثل یک هافبک خوب

استقامات عضلانی: خوب

سرعت: معمولی، او باید سرعت و چابکی حرکاتش در زمین را بهتر کند

سرعت انفجاری: معمولی

کنترل توپ: عالی، او نقیصه اش در سرعت را با جا به جایی های خوبش در زمین و کنترل های فوق العاده اش پوشش می دهد

پاس: بسیار خوب، البته او باید بیشتر روی پای چپ خود کار کند تا از این حیث توانایی هایش بیشتر شوند. او در زمین بسیار باشخصیت است

سانترها: خوب، معمولا هیچوقت بیهوده اقدام به سانتر نمی کند

شوت: قابل قبول ولی باید مشارکتش در حملات را بهتر کند

حفظ توپ: خوب، تقریبا هیچوقت توپ را از دست نمی دهد

دریبل: خوب، این شاید نقطه قوت او نباشد ولی تکنیکش در سطح بالایی قرار دارد

جاگیری در زمین: عالی. یکی از بزرگترین نقاط قوت او

جسارت و جنگجویی در زمین: معمولی، سبک تکنیکی بازی او برخی مواقع او را دچار مشکل در زمین می کند

6363

89 نظر