رفعتی: تلاش می‌کنیم تا سیستم VAR را با کمترین هزینه برای فصل جدید آماده کنیم

رفعتی: تلاش می‌کنیم تا سیستم VAR را با کمترین هزینه برای فصل جدید آماده کنیم

وبسایت رسمی فوتبالی- داود رفعتی، رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال تأکید کرد، این فدراسیون به دنبال راه‌اندازی سیستم VAR برای فصل پیش رو با کمترین هزینه ممکن است.

به گزارش فوتبالی به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، داود رفعتی با بیان این مطلب اظهار داشت: روند آماده‌سازی سیستم VAR در حال انجام است و مهمترین بخش آموزش داوران است که زمان زیادی می‌برد. به زودی یک سیستم خریداری و در مرکز ملی فوتبال نصب خواهد شد. با توجه به هزینه بالای تجهیزات این تکنولوژی، ما هنوز امیدواریم که یک شرکت داخلی بتواند این سیستم را راه‌اندازی کند، ولی به هیچ عنوان از شرکت هوکای آلمان تجهیزات این سیستم خریداری نخواهد شد، چون مقرون به صرفه نیست.

رئیس دپارتمان داوران در ادامه بیان کرد: نزدیک به 10 برند برای VAR وجود دارد که فیفا و بورد بین‌المللی آنها را به فدراسیون فوتبال معرفی کرده‌اند. بر همین اساس باشگاه‌ها نیز باید همان برندی را وارد کنند که فدارسیون وارد می‌کند، زیرا وقتی نمایندگان فیفا برای بازرسی می‌آیند باید سیستم‌ها از یک برند باشند که عملکرد یکسانی هم داشته باشند. در بحث مالی واردات سیستم‌ها، کمیته داوران هیچ نقش و دخالتی نخواهد داشت و فقط ناظر به مسائل فنی آن است. آنچه مسلم است تمام ورزشگاه‌ها باید با محوریت فدراسیون و سازمان لیگ یک سیستم واحد داشته باشند.

رفعتی درباره همکاری باشگاه‌ها گفت: فدراسیون فوتبال آمادگی این را دارد که برای لیگ نوزدهم سیستم ویدئو چک را راه‌اندازی کند که آن هم منوط به همکاری باشگاه‌هاست. با مدیران عامل باشگاه‌ها جلسه گذاشتیم تا آنها را با روند راه‌اندازی این تکنولوژی آشنا کنیم که متأسفانه شش تا هفت باشگاه در این نشست حاضر شدند. مجدداً از طریق سازمان لیگ نامه‌نگاری می‌کنیم و آنها را دعوت خواهیم کرد. این پروسه هر چقدر بیشتر طول بکشد، مطمئناً دیرتر نیز راه‌اندازی خواهد شد. مهمترین بحث راه‌اندازی این تکنولوژی آموزش داوران است که آن هم به موقع انجام خواهد شد.

وی افزود: برای تأیید تست‌های آنلاین طبق توافقی که با بورد بین‌المللی فیفا داشتیم. یکی از کارشناسان آسیایی مانند فرهاد از ازبکستان یا سوبخیدین از مالزی به ایران می‌آید و نیازی به کارشناسان اروپایی نیست. تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا با کمترین هزینه این سیستم را برای فصل جدید آماده کنیم. ما هنوز هم امیدواریم که یک شرکت داخلی بتواند همانند نمونه خارجی این سیستم را بسازد.

رئیس دپارتمان داوران در پایان با بیان اینکه VAR اشتباهات داوری را به صفر نمی‌رساند، اعلام کرد: طبق آمار فیفا، صحت تصمیمات داوران در فوتبال دنیا 93 درصد بوده که با سیستم کمک داور ویدئویی به 98 درصد می‌رسد، یعنی دو درصد امکان اشتباه باقی می‌ماند و ممکن است داوری که پشت سیستم است یا خود داور بازی که در مانیتور صحنه را بازبینی می‌کند، اشتباه کنند و این‌طور نیست که این سیستم اشتباهات را به صفر برساند، اما تمام تلاش VAR این است که اشتباهات داوران، به ویژه اشتباهات تأثیرگذاری را که در محوطه جریمه اتفاق می‌افتد، کمتر کند.

117 نظر